STOWARZYSZENIE SIEMONIA - PRZESZŁOŚĆ TERAŹNIEJSZOŚĆ PRZYSZŁOŚĆ

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start Wydarzenia społeczno-kulturalne
Email Drukuj PDF
Spis treści
Wydarzenia
Ważne daty i wydarzenia
Wydarzenia kulturalne
Inne ciekawe wydarzenia
Wszystkie strony

 

 

ŚWIĘTA PAŃSTWOWE

 

 

1 Maja - Święto Pracy


Święto Pracy, Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, popularnie zwany 1 Maja – to międzynarodowe święto klasy robotniczej, obchodzone od 1890r. corocznie 1 maja.

Święto wprowadziła w 1889r. II Międzynarodówka dla upamiętnienia wydarzeń, które miały miejsce w pierwszych dniach maja 1886r. w Chicago, w Stanach Zjednoczonych podczas strajku będącego częścią ogólnokrajowej kampanii na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy.

(Żródło: Wikinews)

Dzień 1 maja,  jest także dniem, w którym Kościół czci uroczystość św. Józefa - patrona robotników.

1 maja podkreśla się szczególną rolę pracy w życiu i rozwoju każdego człowieka.Jest to jedno z najnowszych świąt w Kościele katolickim. Zostało ustanowione 24 kwietnia 1956 roku przez papieża Piusa XII, który nadał w ten sposób religijne znaczenie, obchodzonemu corocznie  świeckiemu Świętu Pracy. W państwach komunistycznych 1 maja był świętem państwowym. W tym dniu Kościół pragnie zwrócić uwagę na pracę w aspekcie wartości chrześcijańskich, a także społecznych, ogólnoludzkich i narodowych.

W Polsce 1 maja ogłoszono świętem państwowym ustawowo wolnym od pracy. Choć obchodzony od lat, od 2011roku - 1 maja Polakom kojarzyć może  się bardzo szczególnie - z beatyfikacją Jana Pawła II.

Beatyfikacja Jana Pawła II

Jan Paweł II został  ogłoszony błogosławionym 1 maja po wyjątkowo krótkim procesie beatyfikacyjnym, otwartym niecałe trzy miesiące po jego śmierci. 27-letni pontyfikat polskiego papieża przeszedł do historii jako przełomowy dla Kościoła i losów milionów ludzi.

Uroczystość wyniesienia Jana Pawła II na ołtarze przypadła w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, święta ustanowionego przez papieża Polaka. Zmarł on 2 kwietnia 2005 roku, w wigilię tej uroczystości.
Benedykt XVI będzie osobiście przewodniczył beatyfikacji Jana Pawła II na Placu Świętego Piotra. Stanowi to odstępstwo od zasady, wprowadzonej przez obecnego papieża na początku jego pontyfikatu. Benedykt XVI zrezygnował bowiem z przewodniczenia uroczystościom beatyfikacyjnym powierzając to zadanie swym delegatom i dokonuje wyłącznie kanonizacji.  Była  to pierwsza beatyfikacja, jakiej dokonał Benedykt XVI.

Trumna ze szczątkami Jana Pawła II została  po beatyfikacji przeniesiona, zgodnie z przepisami kanonicznymi, z Grot Watykańskich do bazyliki świętego Piotra. Ciało papieża "nie zostało wystawione". Na marmurowej płycie nagrobnej pojawił się napis: "Beatus Ioannes Paulus II".

(Źródło: PAP)

Również w naszej gminie odbyła  się w dniu 1 maja 2011r. w Amfiteatrze w Rogoźniku uroczystość upamiętniająca beatyfikację naszego Ojca Świętego.


 

2 Maja - Dzień Flagi.

2 maja obchodzimy 90. rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego oraz Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Jednocześnie 2 maja jest obchodzony jako Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Dzień flagi RP to jedno z naszych najnowszych świąt. W kraju ma charakter edukacyjny, na świecie zaś  pod tym znakiem mają  łączyć się Polacy.

Mimo że Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jest świętem państwowym, 2 maja nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy.

(Źródło: Wiadomości 24pl)


 

3 maja - Święto Narodowe.

Rękopis Konstytucji 3Maja z 1791r

3 maja 1791 roku została uchwalona Konstytucja Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Była ona pierwszą konstytucją w nowożytnej Europie, drugą po amerykańskiej na świecie. Doniosłym dziełem myśli polskiego Oświecenia.
Już w dwa dni po uchwaleniu Konstytucji przez Sejm Wielki (1788-1792) dzień 3 maja uznano za  święto narodowe, które później z powodu niewoli kraju zostało na długi czas  zawieszone. Przywrócono je po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku.

Po II wojnie światowej w roku 1946 władze komunistyczne zabroniły publicznego świętowania, a próby manifestacji były tłumione przez milicję. W 1951 roku święto zostało oficjalnie zniesione.
Od 1990 roku 3 Maja znów jest oficjalnym świętem państwowym w Polsce, dniem wolnym od pracy.
Od 2007 roku jest również świętem narodowym Litwy.

W szczególnie podniosłej atmosferze odbywają się główne obchody Święta 3 Maja przed Grobem Nieznanego Żołnierza na Placu Piłsudskiego w Warszawie. Towarzyszą im defilada wojskowa, salwy armatnie, uroczysta odprawa warty, składanie wieńców. Hołd dziełu wybitnych Polaków oddają przedstawiciele najwyższych władz państwowych, wojskowych, duchowieństwa, reprezentanci korpusu dyplomatycznego, kombatanci, harcerze i tysiące warszawiaków.


Święto 3 maja jest świętem radosnym. W całej Polsce odbywają się wiosenne imprezy, koncerty, rodzinne majówki. Na ulicach stolicy w biegu pod hasłem „ Od Konstytucji 3 maja do Unii Europejskiej” bierze udział wielu ludzi.

Powyższe zdjęcie przedstawia reprint Konstytucji 3 Maja, pierwszej w Europie, drugiej na świecie. Plik jest wierną reprodukcją fotograficzną dwuwymiarowego utworu, znajdującego się w domenie publicznej,ponieważ prawa autorskie do niego wygasły.

(Źródło: oficjalny portal promocyjny Rzeczpospolitej Polskiej: http://www.poland.gov.pl/Swieto,Narodowe,3,Maja,10180.html)


W tym miejscu warto wspomnieć, że również 3 maja Kościół katolicki w Polsce obchodzi -

uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

Nawiązuje ona do ważnych wydarzeń z historii Polski: obrony Jasnej Góry przed Szwedami w 1655 r., ślubów króla Jana Kazimierza - powierzenia królestwa opiece Matki Bożej, a także do uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Święto zostało ustanowione na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości po I wojnie światowej. Oficjalnie święto obchodzone jest od 1923 r. W 1920r. zatwierdził je dla Kościoła w Polsce papież Benedykt XV. Po reformie liturgicznej w 1969r. święto zostało podniesione do rangi uroczystości.

( Źródło: Diecezja Sosnowiecka)


 

15 sierpnia -  Święto  Wojska Polskiego


Święto Wojska Polskiego obchodzone jest od 1992 r. właśnie w dniu 15 sierpnia w rocznicę "Cudu nad Wisłą"czyli zwycięskiej bitwy warszawskiej w 1920r, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej.

Corocznie w tym dniu odbywają się we wszystkich kościołach polowych w Polsce uroczyste msze święte w intencji poległych na polu chwały. Natomiast przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie odprawiana jest z udziałem Najwyższych Władz Państwowych Honorowa Zmiana Warty.

Z okazji święta przemówienie wygłosił jako Zwierzchnik Sił Zbrojnych prezydent Bronisław Komorowski, który nawiązując do słynnej bitwy warszawskiej, powiedział,  że "to zwycięstwo ocaliło demokratyczną Europę przed grożącym jej sowieckim totalitaryzmem".

Po złożeniu wieńców uroczysta defilada pododdziałów reprezentacyjnych przeszła Traktem Królewskim do Muzeum Wojska Polskiego. Wcześniej,  na dziedzińcu Belwederu prezydent wręczył nominacje generalskie oraz ordery i odznaczenia państwowe i wojskowe. Para prezydencka, w towarzystwie córki J.Piłsudskiego - Jadwigi Piłsudskiej-Jaraczewskiej, złożyła kwiaty przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, znajdującym się tuż obok Belwederu.

Fot. G. Jakubowski                                                                                                                          Fot. R. Pietruszka


15 sierpnia jest również świętem liturgicznym Wniebowzięcia Matki Bożej zwanym także Świętem Matki Boskiej Zielnej, ponieważ  już  od końca X wieku uroczystości Wniebowzięcia wiązano z błogosławieństwem ziół leczniczych. Tego dnia wierzący przynosząc do kościoła wiązanki zbóż, owoców i roślin dziękują Matce Boskiej za pomoc w ciężkiej pracy na roli, opiekę nad ludźmi i ich plonami.

 


 

Post scriptum:

Bitwa Warszawska nazwana Cudem nad Wisłą, stoczona została w dniach 13-15 sierpnia 1920 r. - uznana została za jedną z przełomowych bitew w historii świata, zdecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i nierozprzestrzenieniu się rewolucji komunistycznej na Europę Zachodnią. Kluczową rolę w bitwie odegrał manewr Wojska Polskiego oskrzydlający Armię Czerwoną przeprowadzony przez Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego, wyprowadzony znad Wieprza 16 sierpnia, przy jednoczesnym związaniu głównych sił bolszewickich na przedpolach Warszawy. Według odnalezionych w ostatnich latach i ujawnionych w sierpniu 2005 r. dokumentów Centralnego Archiwum Wojskowego, manewr polskiej kontrofensywy udał się  między innymi dzięki znajomości planów i rozkazów strony rosyjskiej i umiejętności wykorzystania tej wiedzy przez polskie dowództwo.

Józef Piłsudski zmarł w Belwederze 12 maja 1935 r. (w 9. rocznicę zamachu stanu), o godzinie 20.45. Jego pogrzeb stał się wielką manifestacją jedności narodowej. Ogłoszona została żałoba narodowa.

Ciało marszałka złożono w krypcie św. Leonarda na Wawelu. Przez pewien czas trwały jednak spory pomiędzy władzami duchownymi a świeckimi dotyczące miejsca spoczynku Piłsudskiego. Ostatecznie, 22 czerwca 1937 roku, na polecenie metropolity krakowskiego, abp Adama Stefana Sapiehy, trumnę Marszałka przeniesiono do krypty pod Wieżą Srebrnych Dzwonów.

Serce Józefa Piłsudskiego zostało złożone w 1936 r. w grobie jego matki na cmentarzu Na Rossie w Wilnie. Na  czarnej granitowej płycie nagrobnej z napisem pośrodku - " Matka i Serce Syna " zgodnie z wolą Piłsudskiego wykuto cytaty z "Wacława" Beniowskiego (u góry) -

"Ty wiesz, że dumni nieszczęściem nie mogą
Za innych śladem iść tą samą drogą.

i Juliusza Słowackiego  (u dołu) -

"Kto mogąc wybrać, wybrał zamiast domu
Gniazdo na skałach orła, niechaj umie
Spać, gdy źrenice czerwone od gromu
I słychać jęk szatanów w sosen szumie.
Tak żyłem".

Fot. J.Waler

( Żródło: Wikipedia, PAP, materiał własny)


 

Narodowe Święto Odzyskania Niepodległości


11 listopada -  obchodzimy Święto Odzyskania Niepodległości -to najważniejsze polskie święto narodowe związane z odzyskaniem w 1918 r. po 123 latach zaborów, niepodległości.

Tło historyczne:
W XVIII w. silna niegdyś Rzeczpospolita zaczęła się chylić ku upadkowi , co doprowadziło do trzech rozbiorów Polski, ostatni trzeci rozbiór trwał od roku 1975, przez 123 lata, aż do 1918 roku kiedy to, właśnie 11 listopada, Rada Regencyjna (organ sprawujący władzę nad Królestwem Polskim) przekazała władzę nad wojskiem, Józefowi Piłsudskiemu, który dzień wcześniej powrócił z internowania w Magdeburgu, a w trzy dni później rozwiązała się, przekazując mu pełną władzę  i ustanawiając go Naczelnikiem Państwa.Tak powstała Druga Rzeczpospolita.

Obchody:

Dzień 11 listopada ustanowiono świętem państwowym po raz pierwszy dopiero w 1937 roku. W latach 1939-44 podczas okupacji hitlerowskiej oficjalne lub jawne świętowanie, podobnie jak i każde inne przejawy polskości, były niemożliwe.

Również oraz w okresie od 1945 do 1989 roku, w czasie rządów komunistycznych obchodzenie święta 11 listopada było zakazane. W roku 1945 władze komunistyczne świętem państwowym uczyniły dzień 22 lipca – datę podpisania Manifestu PKWN, jako Narodowe Święto Odrodzenia Polski. W czasach PRL niejednokrotnie  organizowane w całym kraju przez opozycję manifestacje patriotyczne były tego dnia brutalnie tłumione a ich uczestnicy aresztowani przez Służbę Bezpieczeństwa.

Dopiero w roku 1989, ustawą Sejmu IX kadencji, przywrócono obchody tego święta, od tego też roku Święto Niepodległości jest najważniejszym świętem państwowym a dzień 11 listopada jest dniem wolnym od pracy. Święto obchodzone jest w całym kraju, lecz najważniejsze obchody odbywają się w Warszawie na placu Józefa Piłsudskiego przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

(Źródło : Wikipedia, www.frico.net)

 

Informacje z oficjalnej strony Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej -   www.prezydent.pl :

W przeddzień Święta Niepodległości, w Pałacu Prezydenckim Bronisław Komorowski wraz z Małżonką gościli uczniów warszawskich szkół oraz aktorów młodego pokolenia, zaangażowanych w projekty promujące dumę z polskich sukcesów i nowoczesny patriotyzm. Para Prezydencka, podczas wyjątkowego spotkania z uczniami i artystami, przygotowała z okazji Święta Niepodległości biało-czerwone kotyliony. Prezydent zachęcał, aby Polacy nosząc kotyliony dali wyraz radości i dumy z patriotyzmu oraz barw narodowych.

Bronisław Komorowski zaznaczył, że warto, aby tradycja niepodległościowa, wolnościowa kojarzyła się z rzeczami radosnymi, a także poczuciem wspólnego przeżycia tego, co jest ważne.

Bronisław Komorowski wręczył również  najwyższe odznaczenia państwowe, które, jak podkreślił Prezydent, są formą wdzięczności całego społeczeństwa za naszą , odzyskaną - polską wolność. Order Orła Białego - najwyższy order Rzeczypospolitej otrzymali: arcybiskup Tadeusz Gocłowski, Zbigniew Romaszewski i Andrzej Wielowieyski.

10 listopada pan Prezydent złożył także kwiaty przed pomnikiem Marszałka J. Piłsudskiego, zaś w piątek przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbędzie uroczysta odprawa wart. Z okazji Święta Niepodległości na fasadzie Pałacu Prezydenckiego została uruchomiona iluminacja w barwach narodowych.

Order Orła Białego
11 listopada - to także dzień Świętego Marcina, szczególnie uroczyście obchodzony w Wielkopolsce.

Tego dnia, w Poznaniu, główną atrakcją jest  korowód idący, właśnie ulicą Świętego Marcina. Tego też dnia, wszyscy bez wyjątku Wielkopolanie i nie tylko, pędzą do cukierni po ... świętomarcińskie rogale.
Tradycja rogali świętomarcińskich narodziła się 120 lat temu, kiedy to cukiernik Józef Melcer w listopadzie 1891r. namówił swojego szefa do wypiekania rogali, które bogatsi poznaniacy kupowali, a biedni otrzymywali za darmo.
Rogal świętomarciński, z ciasta półfrancuskiego, z nadzieniem z białego maku i bakalii, jest produktem regionalnym, chronionym w Unii Europejskiej, a cukiernia go wytwarzająca musi mieć certyfikat poznańskiego cechu piekarzy i cukierników.
Z okazji dnia świętego Marcina, poznaniacy zjadają około 600 ton rogali!!!
Warto zauważyć, że rogale świętomarcińskie sprzedawane są już dziś w większości dużych miast w kraju, można je kupić nawet na .....Allegro.
A więc pozostaje nam tylko życzyć-  smacznego...

 

 

Święto Niepodległości w Gminie Bobrowniki.

11 listopada 2013r.


 

Narodowe Święto Niepodległości –  obchodzone co roku 11 listopada, dla upamiętnienia rocznicy odzyskania niepodległości,świętowane było niezwykle uroczyście również w naszej gminie. Z tej okazji Ośrodek Kultury w Bobrownikach, zorganizował uroczystą Wieczornicę  połączoną z Galą wręczenia honorowych nagród - ZŁOTYCH BOBRÓW - dla osób, które wyróżniły się w sposób szczególny w działalności na rzecz rozwoju i promocji Gminy Bobrowniki.

Tegorocznymi Laureatami „Złotych Bobrów” zostali: Barbara i Józef Skubacz - właściciele Przedsiębiorstwa Produkcyjno – Handlowo – Usługowego „BARBARA”, Ryszard Paruzel - Prezes Zakładów Mięsnych i Zakładu Gospodarstwa Rolnego, Zbigniew Binko - Prezes Śląskiego Związku Pszczelarzy oraz Ewa i Hubert Blochel - właściciele Zakładu Przetwórstwa Mięsnego „HEH”.

Dla Stowarzyszenia: Siemonia - Przeszłość Teraźniejszość Przyszłość był to dzień szczególny, ponieważ Kapituła Konkursu, w hołdzie zmarłej Pani Zofii Krzykawskiej - Prezes Stowarzyszenia S-PTP, przyznała Jej pośmiertnie nagrodę specjalną - „Złotych Bobrów” za wieloletnie osiągnięcia w pracy na rzecz społeczności lokalnej oraz inspirowanie i promowanie działań przyczyniających się do rozwoju Gminy Bobrowniki.

Podczas uroczystości Wójt Gminy Bobrowniki Pan Arkadiusz Ziemba uhonorował nagrodą za działalność społeczną na rzecz sołectw Wymysłów i Myszkowice Panie: Zofię Dziuba oraz Aleksandrę Paliga. Natomiast Radna Sejmiku Województwa Śląskiego -  Pani Barbara Dziuk wręczyła nagrody „Anioły Śląska” za całokształt działalności społecznej Pani Halinie Gajdzik oraz Stowarzyszeniu na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium”.

W części artystycznej wieczoru wystąpił Zespół Śpiewaczy Sączowianki, duet: Ariadna Willmann (wiolonczela) i  Szymon Piguła (akordeon) a także artyści polskich scen muzycznych: Monika Rajewska (sopran), Wojciech Poprawa (tenor) oraz pianistka Katarzyna Rzeszutek, którzy uraczyli widzów najpiękniejszymi ariami operetkowymi i musicalowymi w programie  "Operetkowa Kraina Miłości".

Ten niezapomniany wieczór sprawił, że Narodowe Święto Niepodległości Polski przeżyliśmy godnie, serdecznie i bardzo radośnie, w czym bardzo duża zasługa Pani Elżbiety Kozak - Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Bobrownikach, organizatora uroczystości. Dziękujemy!


Obszerna relacja filmowa z przebiegu  uroczystości na portalu Bobrowniki TV - zobacz 

 

PATRONI 2015 ROKU

 

Sejm  Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił rok 2015 - Rokiem Jana Pawła II.

Posłowie zgodnie przyjęli uchwałę "w poczuciu moralnego obowiązku i głębokiego szacunku wobec postaci, która wywarła tak znaczący wpływ na losy nie tylko naszego narodu, ale i całego współczesnego świata".

Motywem przewodnim wszelkich inicjatyw wzbogacających ten Rok są słowa Jana Pawła II wypowiedziane przed laty na Jasnej Górze:    

"Czuwam - to znaczy także: czuję się odpowiedzialny za to wielkie, wspólne dziedzictwo, któremu na imię Polska.

To imię nas wszystkich określa.To imię nas wszystkich zobowiązuje” .

Sejm podkreślił w uchwale ogromne zasługi i zaangażowanie Jana Pawła II w proces odradzania się niepodległości naszej ojczyzny oraz ogromny wkład w propagowanie uniwersalnego przesłania o godności i prawach człowieka. Jego życie było świadectwem wiary dla milionów ludzi na całym świecie, a bolesne odejście zjednoczyło wszystkich Polaków niezależnie od wyznania i poglądów.


Polacy bardzo chętnie biorą udział w pielgrzymkach. Pewnie, m.in. ze względu na "naszego" papieża.  Na świecie postrzegani są jako naród pielgrzymów. Także Papież - Polak nazywany był Pielgrzymem. Co roku średnio 7 mln Polaków, czyli ok. 15 proc. ludności, wybiera się z pielgrzymką do wybranego miejsca kultu. Polscy pielgrzymi stanowią od 3-5 proc. wszystkich chrześcijan pielgrzymujących na świecie i 20 proc. pielgrzymujących Europejczyków. Pielgrzymki mają często charakter religijno-turystyczny. Są nie tylko aktem religijnym, ale także czasem relaksu i odpoczynku blisko Boga, czasem, kiedy można pomyśleć w spokoju o sprawach mniej przyziemnych, a przy okazji zachwycić się wspaniałą architekturą, sztuką czy pięknymi widokami.

Bazylika Św.Piotra w Rzymie.

Do najpopularniejszych miejsc pielgrzymkowych Polaków, właśnie ze względu na osobę Jana Pawła II, należy niewątpliwie Rzym, a konkretnie Watykan. Odkąd wyjazdy z Polski stały się możliwe bez zgody władz, tysiące osób wyruszały, by dotrzeć na audiencję u „naszego” Ojca Świętego. Dziś wierni przybywają do Watykanu,  by pomodlić się przed grobem świętego i podziękować za Jego kanonizację.

Poniżej pamiątkowe zdjęcia ( udostępnione nam z archiwum rodzinnego Państwa Kunów)  z pielgrzymki do Rzymu w 1991r.

Spotkanie z Janem Pawłem II.

 


Decyzją Sejmu Rzeczypospolitej,  patronem 2015 r. został także, uważany za ojca polskiej historiografii i heraldyki.

Jan Długosz – wybitny polski  historyk, dyplomata i duchowny.

Przypomnijmy - Jan Długosz to twórca największego dzieła opisującego dzieje państwa polskiego – „Roczniki,  czyli Kroniki sławnego Królestwa Polskiego”, mającego  szczególne znaczenie dla polskiego dziedzictwa kulturowego.

 

Jan Długosz i Kroniki (karta tytułowa) -  Historia. Portal2015r.  jest również w sposób szczególny poświęcony Polskiemu Teatrowi.

Sejm pragnie w ten sposób oddać hołd ludziom i instytucjom tworzącym polski teatr, który jest jednym z najważniejszych obszarów życia kulturalnego i społecznego. "W ciągu 250 lat istnienia teatr publiczny w Polsce służył sztuce i społeczeństwu, podejmując dialog z tradycją, komentując otaczającą rzeczywistość oraz wytyczając nowe drogi rozwoju sztuki "- czytamy w uchwale.

Teatr Narodowy w Warszawie – najstarszy, obecnie istniejący, teatr w Polsce, założony w 1765 roku przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, obchodzi podobnie jak Opera Narodowa w tym roku swoje 250-lecie.


Teatr Wielki w Warszawie to gmach, który mieści trzy teatry: operowy (Opera Narodowa), baletowy (Polski Balet Narodowy) oraz dramatyczny (Teatr Narodowy).

 


W tym miejscu wypada również  wspomnieć, że decyzją, tym razem,  Sejmiku Województwa Śląskiego 2015 rok został ogłoszony

Rokiem Pamięci Ofiar Tragedii Górnośląskiej 1945r.

"W ten sposób pragniemy uczcić pamięć dziesiątków tysięcy Górnoślązaków wywiezionych do niewolniczej pracy w Donbasie i innych rejonach Związku Sowieckiego, pomordowanych, uwięzionych, aresztowanych i internowanych, ofiar gwałtów, grabieży, represji, obozów pracy” - głosi przyjęta rezolucja, zgodnie z którą, również co roku, w ostatnią niedzielę stycznia obchodzony jest Dzień Pamięci o Tragedii Górnośląskiej 1945r.


Tragedia Górnośląska – to określenie nawiązujące do wydarzeń z 1945 roku i masowych deportacji mieszkańców Górnego Śląska do sowieckich łagrów. W wyniku represji do niewolniczej pracy na terenie ZSRR trafiło, według opinii historyków, kilkadziesiąt tysięcy osób. Większość z nich nigdy nie wróciła do Polski. Do niewolniczej pracy na Wschodzie trafiali też śląscy żołnierze i oficerowie Armii Krajowej.

Choć wywózki były straszliwym dramatem dla Górnoślązaków, mieszkańcy innych części Polski właściwie nic o nich nie wiedzą. Upamiętnienie ofiar tragedii i działania zmierzające do zwiększenia świadomości dotyczącej tych wydarzeń, mają to zmienić.

 

 


 

 

"PRO MEMORIA"


27 stycznia 2015r. obchodzimy  70. rocznicę wyzwolenia niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. Honorowy patronat nad obchodami objął Prezydent RP Bronisław Komorowski.

70.auschwitz.org

Ten dzień jest równocześnie Międzynarodowym Dniem Pamięci Holocaustu, ustanowionym przez ONZ. Najważniejszymi gośćmi uroczystości są Ocaleni, świadkowie. To czas, w którym powinniśmy na nowo wsłuchać się w ich głosy: głosy świadków – ofiar i ocalałych.  Ich słowa niech będą dla  nas dziedzictwem :

"TO SIĘ STAŁO, A WIĘC MOŻE ZNÓW SIĘ ZDARZYĆ… MOŻE SIĘ ZDARZYĆ WSZĘDZIE" - Primo Levi (31 lipca 1919 - 11 kwietnia 1987) - włoski Żyd, chemik i pisarz, były więzień obozu Auschwitz. Autor m.in. autobiograficznej książki „Czy to jest człowiek”.

"SPODZIEWALI SIĘ NAJGORSZEGO – ALE NIE TEGO, CO NIEWYOBRAŻALNE" - Charlotte Delbo (10 sierpnia 1913 - 1 marca 1985)-francuska pisarka, była więźniarka obozów Auschwitz i Ravensbrück. Autorka wielu  książek, m.in. „Żaden z nas nie powróci”.

"NOC, NOC BEZ KOŃCA. ŚWITU NIE MA" Tadeusz Borowski (12 listopada 1922 - 3 lipca 1951) - polski poeta i pisarz, były więzień obozów Auschwitz, Natzweiler-Dautmergen oraz Dachau-Allach. Swoje obozowe doświadczenia opisał po wojnie w wierszach i opowiadaniach.

"MAMY STRASZNE PRZECZUCIE, GDYŻ WIEMY"- Załmen Gradowski (ok. 1910 - 7 października 1944) - polski Żyd, były więzień obozu Auschwitz. Jest autorem rękopisów w języku jidysz, ukrytych przezeń i odnalezionych po wojnie na terenie Birkenau.

Auschwitz-Birkenau jest wyraźną blizną na sumieniu świata - Świat potrzebuje pamięci !

(Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu)

Fragmenty rozmowy z dr. Piotrem M.A. Cywińskim, dyrektorem Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz:

"Siedemdziesiąta rocznica nie będzie taka sama, jak poprzednie okrągłe rocznice. Musimy to jasno powiedzieć: to ostatnia okrągła rocznica, którą będziemy jeszcze obchodzić w obecności  licznej grupy Ocalałych. (...) To ich głos stał się najpełniejszym ostrzeżeniem przed naszą ludzką zdolnością do skrajnego poniżenia, pogardy i ludobójstwa. Niedługo jednak to już nie świadkowie tamtych lat, ale my – powojenne pokolenia – będziemy nieśli dalej tę potworną naukę i wynikające z niej przytłaczające wnioski. (...) Przyszłość naszej cywilizacji leży tak naprawdę w naszych rękach i musimy być odpowiedzialni za kształt tej przyszłości. Mam wielką nadzieję, że obchody tego dnia będą miały swoje odzwierciedlenie na całym świecie, wszędzie gdzie żyją ludzie świadomi naszego zobowiązania. (...) Nic nie jest dane na zawsze. Musimy także nieustannie wyczuwać rosnące zagrożenia oraz wielkie wyzwania przyszłości. A w miejsce bezczynności i bierności rozwijać nasze postawy odpowiedzialności. W pamięci chodzi nie tyle o samą przeszłość, co o połączenie jej z przyszłością". 

 

MAJOWE ŚWIĘTOWANIE - 2015 roku.


Pierwsze majowe dni, upłynęły  na świętowaniu wydarzeń, które szczególnie zapisały się w naszej historii.

1 maja - w Międzynarodowym Dniu Solidarności Ludzi Pracy, podkreślamy szczególną rolę pracy w życiu i rozwoju każdego człowieka. W tym dniu czcimy też św. Józefa - patrona robotników. A od 2011r. - dzień 1 maja, szczególnie nam Polakom, kojarzyć się będzie z beatyfikacją Jana Pawła II.

2 maja - obchodziliśmy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, który jednocześnie jest obchodzony jako Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

W historii Polski nie brakuje wydarzeń szczególnych w dziejach Polski i Europy.  Niewątpliwie są nimi: uchwalenie Konstytucji 3 Maja i III Powstanie Śląskie.

Pierwsze z nich dało Polakom nadzieję na utrzymanie niepodległości, zaś drugie znacząco przyczyniło się do powrotu części Górnego Śląska do macierzy.
Konstytucja 3 Maja, uchwalona przez Sejm Wielki w 1791 roku była pierwszą konstytucją nowożytną w Europie, a drugą, po amerykańskiej, na świecie. Dla naszego kraju, otoczonego z trzech stron przez zaborców: Rosję, Prusy i Austrię, była próbą ratowania Rzeczypospolitej Obojga Narodów.
Z kolei III Powstanie Śląskie było ostatnim zrywem Polaków  dążących do przyłączenia Górnego Śląska do macierzy.

W tym miejscu warto wspomnieć, że również 3 maja Kościół katolicki w Polsce obchodzi - uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, która nawiązuje do ważnych wydarzeń z historii Polski: obrony Jasnej Góry przed Szwedami w 1655 r. i  ślubów króla Jana Kazimierza - powierzenia królestwa opiece Matki Bożej.

Więcej informacji .......

Weekend majowy to także okazja do wypoczynku na łonie natury - w towarzystwie rodziny i przyjaciół. Tradycyjnie już dla wielu z nas idealną formą majowego wypoczynku okazało się ..... grillowanie na świeżym powietrzu. Pogoda może nie za bardzo nas dopieściła, ale perspektywa kilku wolnych od pracy dni  wynagrodziła nam kaprysy aury.


 

 

MAJOWEGO  ŚWIĘTOWANIA - ciąg dalszy.

 

 

Maj, to szczególny miesiąc - i to nie tylko dlatego, że w pełni już kwitną wiosenne kwiaty a dni stają się coraz cieplejsze i obiecują nadejście lata, ale także miesiąc, w którym pamiętamy o rocznicach ważnych w naszej historii wydarzeń.

I tak w pierwszych majowych dniach wspominaliśmy Święto Pracy, Dzień Flagi i Rocznicę Uchwalenia Konstytucji 3-go Maja. (Piszemy o tym w artykule poniżej- Majowe świętowanie 2015r.)


W tym roku -  8 Maja mieliśmy okazję - po raz pierwszy świętować Narodowy Dzień Zwycięstwa. Święto - dla upamiętnienia zakończenia drugiej wojny światowej - wprowadziła podpisana przez prezydenta ustawa, która zniosła jednocześnie komunistyczny dekret z 1945 roku, podpisany przez Bolesława Bieruta,  na podstawie którego, do tej pory obchodziliśmy Święto Zwycięstwa i Wolności, podobnie jak w Rosji -  9 maja.

Przypomnijmy w skrócie, że ll wojna światowa zakończyła się bezwarunkową kapitulacją wszystkich sił zbrojnych niemieckiej lll Rzeszy, podpisaną przez ich pełnomocników przed przedstawicielami trzech mocarstw sojuszniczych - ZSRR, USA i Wielkiej Brytanii. Kapitulację Niemiec odebrano dnia 8 maja 1945r. o godz.22.30 czasu środkowoeuropejskiego w kwaterze marszałka Żukowa, w gmachu szkoły saperów w dzielnicy Karlshorst w Berlinie. Przerwanie działań wojennych nastąpiło dokładnie o 23.01. W Moskwie w momencie podpisywania dokumentu było już po północy, dlatego Rosjanie zakończenie wojny obchodzą 9 maja. Na Zachodzie święto zakończenia II wojny światowej obchodzone jest 8 maja.


9 Maja świętujemy pokój i jedność w Europie  czyli  Dzień Europy ( Święto Unii Europejskiej ). To już jedenasty rok jesteśmy członkami Unii Europejskiej i z tej okazji, podobnie jak we wszystkich pozostałych krajach Wspólnoty Europejskiej  organizowaliśmy liczne festyny, parady i pikniki.  W tym roku tematem przewodnim obchodów była solidarność Europy z innymi regionami na świecie, co nawiązuje do ogłoszonego przez Komisję Europejską - Europejskiego Roku Na Rzecz Rozwoju, którego hasło brzmi:  „Nasz świat, nasza godność, nasza przyszłość”.

 

12 maja obchodziliśmy 80.rocznicę śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego ( zmarł w Belwederze 12 maja 1935 r. w 9. rocznicę zamachu stanu).

Jego ciało złożono w krypcie św. Leonarda na Wawelu. Przez pewien czas trwały jednak spory pomiędzy władzami duchownymi a świeckimi dotyczące miejsca spoczynku Piłsudskiego. Ostatecznie, 22 czerwca 1937 roku, na polecenie metropolity krakowskiego, abp Adama Stefana Sapiehy, trumnę Marszałka przeniesiono do krypty pod Wieżą Srebrnych Dzwonów.

Serce Józefa Piłsudskiego zostało złożone w 1936 r. w grobie jego matki na cmentarzu Na Rossie w Wilnie.

Na  czarnej granitowej płycie nagrobnej z napisem pośrodku - "Matka i Serce Syna " zgodnie z wolą Piłsudskiego wykuto cytaty z "Wacława" Beniowskiego (u góry) -

"Ty wiesz, że dumni nieszczęściem nie mogą
Za innych śladem iść tą samą drogą"

i Juliusza Słowackiego ( u dołu) -

"Kto mogąc wybrać, wybrał zamiast domu
Gniazdo na skałach orła, niechaj umie
Spać, gdy źrenice czerwone od gromu
I słychać jęk szatanów w sosen szumie.
Tak żyłem".

Fot. J.Waler

 

Wspominając ważne w historii, nie tylko naszego kraju wydarzenia majowe, nie sposób nie zwrócić uwagi na przypadającą 18 maja - 71- rocznicę zwycięskiej  Bitwy pod Monte Cassino. Bitwy, która trwała blisko pięć miesięcy i do dziś budzi kontrowersje.
Przez przeszło 40 lat, od momentu zakończenia ll wojny światowej władze PRL-u starały się pomniejszyć wagę działań aliantów i rolę polskiego wysiłku zbrojnego w przełamaniu niemieckich umocnień linii obronnych tzw.Gustawa i Hitlera we Włoszech, co stało się możliwe dzięki zdobyciu strategicznej warowni - twierdzy (klasztoru) na Monte Cassino. Wybitnych dowódców polskich nazwano zdrajcami i odebrano im obywatelstwa polskie,  a z pozostałych żołnierzy propagandowo zrobiono tzw. niepewny element.

Wszelkimi sposobami chciano wymazać z historycznej i ludzkiej pamięci fakty, że w większości byli oni wyprowadzeni przez gen. Władysława Andersa  (na mocy układu Sikorski - Majski ) z "nieludzkiej ziemi", z sowieckich łagrów - gdzie trafili po kampanii wrześniowej w 1939r.  A przecież to ONI byli autorami zwycięstwa,  które historia ochrzciła mianem jednego z największych w ostatniej wojnie światowej. Warto też znać opinię Jana Pawła II, który wielokrotnie  wypowiadał się o tej  bitwie. A w 1984 roku, w 40. rocznicę walk o Monte Cassino podkreślał: "Żołnierz polski walczył i umierał, wierząc, że przez swoją ofiarę kładzie podwaliny pod budowę lepszego świata, świata bardziej ludzkiego"

Klasztor na Monte Cassino (Opactwo Benedyktynów) i Cmentarz Polski (widok z klasztoru)

Fot. J.Waler, M.Kuna


Historia bitwy o Monte Cassino.

Bitwa o Monte Cassino, zwana też bitwą o Rzym rozegrała się w 1944r. W dniach 17-25 stycznia, 15-18 lutego, 15-25 marca Niemcy odparli trzy ataki wojsk alianckich. W czasie walk nie zdobyto ani ufortyfikowanych wzgórz, ani znajdującego się u ich podnóża miasta Cassino. Biorące udział w atakach na pozycje niemieckie oddziały amerykańskie, angielskie, hinduskie i nowozelandzkie straciły łącznie 54 tys. żołnierzy.

Po nieudanym, trzecim natarciu generał Leese, dowódca 8 Armii brytyjskiej zwrócił się do dowódcy 2 Korpusu Polskiego, generała dywizji W. Andersa, z propozycją zdobycia wzgórza Monte Cassino.

2 Korpus Polski liczył 48 tys. żołnierzy i składał się z 3 Dywizji Strzelców Karpackich, dowodzonej przez generała brygady B. Ducha, 5 Kresowej Dywizji Piechoty, dowodzonej przez generała brygady N. Sulika, 2 Brygady Pancernej, dowodzonej przez generała brygady B. Rakowskiego, grupy artylerii (10 pułków artylerii) dowodzonej przez generała brygady R. Odzierzyńskiego.

Po działaniach obronnych nad rzeką Sangro (4 lutego - 29 marca 1944) 2. Korpus przerzucono w rejon Monte Cassino, bronionego przez elitarną, niemiecką 1 Dywizję Spadochronową oraz pułki wysokogórskie. Pierwsze natarcie 2 Korpusu (11-12 maja), odparte przez Niemców, przyniosło duże straty, umożliwiło jednak Brytyjczykom, nacierającym równocześnie doliną Liri, przełamanie niemieckiej obrony.

17 maja 2 Korpus wznowił natarcie, które zakończyło się zdobyciem łańcucha wzgórz i nawiązaniem styczności poprzez patrole z angielską 78 Dywizją Piechoty. 18 maja w godzinach rannych patrol 12 Pułku Ułanów Podolskich, dowodzony przez podporucznika K. Gurbiela, dotarł do opuszczonego nocą przez Niemców klasztoru.
Wraz ze zdobyciem Monte Cassino niemiecka linia Gustawa została przełamana. Polskie walki o masyw Monte Cassino i Piedimonte trwały 13 dni i 20 godzin i były niezwykle krwawe. W natarciu zginęło 924 żołnierzy, 2930 zostało rannych, a za zaginionych uznano 345, z których 251 powróciło do oddziałów po zakończeniu walk.

(Źródło: Portal wiedzy- onet.pl )

Cmentarz Polski na zboczu  Monte Cassino

(Fot. http://obserwatore.eu)

Na stoku Monte Cassino znajduje się polski cmentarz wojskowy, na którym pochowany jest również generał Władysław Anders, który w swej ostatniej woli prosił, by mógł być pochowany wśród swoich żołnierzy pod Monte Cassino. Jego grób stanowi dziś centralny punkt cmentarza. Właśnie 12 maja minęła  45. rocznica  śmierci generała, któremu komuniści odebrali obywatelstwo i szlify generalskie, ale dla Polaków pozostał bohaterem.

Fot. J.Waler

Cmentarz żołnierzy 2 Korpusu pod Monte Cassino jest dziś jednym z najważniejszych miejsc pamięci narodowej. Polacy nie zapominają o poległych pod Cassino żołnierzach, znicze są zawsze palone, setki krzyży ozdobiono różańcami.

Cmentarz polskich żołnierzy ozdabiają wykute w kamieniu sentencje:

„Przechodniu powiedz Polsce, żeśmy polegli wierni w jej służbie”

oraz

„Za naszą i waszą wolność my żołnierze polscy oddaliśmy Bogu ducha, ciało ziemi włoskiej, a serca Polsce”

 

Fot. M.Kuna


Historia powstania cmentarza.

Budowa cmentarza, która rozpoczęła się w 1944 roku, praktycznie zaraz po zakończeniu walk, została ukończona w 1946 r., ale poświęcenie nastąpiło już 1 września 1945r. podczas wielowyznaniowej uroczystości celebrowanej w obrządku katolickim, prawosławnym, ewangelickim i żydowskim z udziałem przedstawicieli rządu polskiego na uchodźstwie oraz dowództwa wojsk alianckich.

Cmentarz  znajduje się w obrębie płaskiego siodła zwanego Doliną Śmierci, pomiędzy klasztorem a wzgórzem 593. Spoczywa na nim 1072 żołnierzy poległych podczas bitwy o  Monte Cassino. 8 kwietnia 1965 na cmentarzu na Monte Cassino został pochowany biskup polowy Józef Gawlina – uczestnik walk na Monte Cassino.  Tu spoczęły również prochy gen. Władysława Andersa – dowódcy 2 Korpusu, zmarłego na emigracji w Londynie i pochowanego na Monte Cassino 18 maja 1970 r.  21 maja 2011r. spoczęły tu również prochy małżonki generała - Ireny Renaty Anders.

Dla zainteresowanych - więcej ciekawych informacji nt. Cmentarza na Monte Cassino i osobach tam spoczywających znajdą Państwo na stronie "Polskie cmentarze wojenne we Włoszech z okresu II wojny światowej"  


Poniżej kilka zdjęć grobów uczestników walki, pochodzących z naszego regionu, a wykonanych przez Pana Michała Kunę podczas pobytu na Monte Cassino.

Pewnie nie  wszyscy wiedzą, ale również na naszym siemońskim cmentarzu spoczywa uczestnik walk o Monte Cassino - Śp. Władysław Kańtoch z Wymysłowa.

Fot. M.Kuna

Opisując  historię walki polskiego żołnierza pod Monte Cassino, trzeba koniecznie  wspomnieć o legendarnej pieśni " Czerwone maki na Monte Cassino", która stała się swoistym hymnem niepodległościowym. Pierwsze jej zwrotki powstały  w nocy z 17 na 18 maja 1944 roku, na kilka godzin przed zdobyciem klasztoru. Autorem słów był zainspirowany prowadzonymi w pobliżu walkami, Feliks Konarski (znany pod pseudonimem artystycznym Ref-Ren), żołnierz 2 Korpusu, znany przed wojną śpiewak operetkowy i kompozytor piosenek. Jej tytuł  nawiązuje do kwiatów, które podczas majowej ofensywy ubarwiły na czerwono zryte pociskami wzgórze. Trzecia  zwrotka tej  pieśni powstała kilkanaście godzin później - następnego dnia, kiedy to okazało się , że ceną  zwycięstwa stał się "las białych, żołnierskich krzyży."

"Czy widzisz ten rząd białych krzyży?

Tam Polak z honorem brał ślub.

Idź naprzód, im dalej, im wyżej,

Tym więcej ich znajdziesz u stóp.

Ta ziemia do Polski należy,

Choć Polska daleko jest stąd,

Bo wolność krzyżami się mierzy,

Historia ten jeden ma błąd."

W swych wspomnieniach Feliks Konarski napisał: "Śpiewając po raz pierwszy Czerwone maki u stóp klasztornej góry, płakaliśmy wszyscy. Żołnierze płakali z nami. Czerwone maki, które zakwitły tej nocy, stały się jeszcze jednym symbolem bohaterstwa i ofiary - i hołdem ludzi żywych dla tych, którzy przez miłość wolności polegli dla wolności ludzi..."

Ostatnią, czwartą zwrotkę pieśni  autor dopisał  dopiero w 1969 roku, w 25. rocznicę bitwy:

"Ćwierć wieku,koledzy za nami,

bitewny ulotnił się pył.

I klasztor białymi murami,

na nowo do nieba się wzbił.

Lecz pamięć tych nocy upiornych

I krwi,co przelała się tu -

Odzywa się w dzwonach klasztornych

Grających poległym do snu."

 

 


 

 


Maj, to  niewątpliwie jeden z najpiękniejszych miesięcy.

Miesiąc, w którym w sposób szczególny myślimy  o naszych Mamach -

26 maja wszystkie Mamy w Polsce mają swoje święto -

" Dzień Matki"


„Dzień Europy” to coroczne obchody upamiętniające pokój i jedność w Europie. - See more at: http://www.europedirect-rzeszow.pl/dzien-europy#sthash.0LukR0Fv.dpuf

„Dzień Europy” to coroczne obchody upamiętniające pokój i jedność w Europie. - See more at: http://www.europedirect-rzeszow.pl/dzien-europy#sthash.0LukR0Fv.dpuf

„Dzień Europy” to coroczne obchody upamiętniające pokój i jedność w Europie. - See more at: http://www.europedirect-rzeszow.pl/dzien-europy#sthash.0LukR0Fv.dpufświętujemy pokój i jedność w Europie - czyli Dzień Europy.


Pamiętajmy więc o życzeniach, kwiatach i drobnych upominkach, bo czy jest ktoś, kto kocha nas bardziej - wspiera, pomaga, przebacza i przez całe życie bezwarunkowo otacza nas uczuciem ? A może sprawmy tego dnia naszym Mamom niespodziankę i zaprośmy na .... wiosenny spacer. Przyroda sama porozumiewawczo mruga do nas okiem, roztaczając najpiękniejsze obrazy. Warto wykorzystać ten piękny czas, oderwać się od  zabieganej codzienności i ofiarować naszym kochanym Mamom "magiczne chwile" wspólnie spędzone na łonie natury.

 

NASZYM NAJUKOCHAŃSZYM MAMOM

ŻYCZYMY DUŻO ZDROWIA, SZCZĘŚCIA , UŚMIECHU I RADOŚCI.   

NIECH CO DNIA SPEŁNIAJĄ SIĘ  WSZYSTKIE WASZE MARZENIA .

DZIĘKUJEMY WAM PO STOKROĆ ZA WSZYSTKO - A NAJBARDZIEJ ZA TO, ŻE .... JESTEŚCIE!I jak tu nie kochać maja

- kiedy wszystko tętni życiem, pachną konwalie, kwitną niezapominajki i ... maki czerwone?

 

 


Święto Wojska Polskiego

15 sierpnia 2015r.


Dzień 15 sierpnia, rocznica zwycięskiej bitwy w wojnie 1920 roku, zwanej również „cudem nad Wisłą”, został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947.

Później dzień wojska obchodzono 12 października, w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki.

Od 1992 roku rząd polski oficjalnie ustanowił Święto Wojska Polskiego ponownie 15 sierpnia. Jest to dzień ustawowo wolny od pracy, jako że zbiega się z kościelnym świętem Wniebowzięcia Matki Bożej.

Oficjalne uroczystości odbywają się w stolicy przed Grobem Nieznanego Żołnierza, gdzie odprawiana jest honorowa zmiana warty. Od kilku lat na ulicach Warszawy organizowana jest również wielka defilada wojskowa z udziałem wielu żołnierzy i ciężkiego sprzętu bojowego. W przemarszu uczestniczy również prezydent jako Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP.

Tegoroczne obchody rozpoczęły się od złożenia przez  prezydenta Andrzeja Dudę wieńca  przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze, po czym  w Katedrze Polowej WP, odprawiona została uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny i Wojska Polskiego.

Na Pl. Trzech Krzyży w Warszawie prezydent przyjął meldunek szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Mieczysława Gocuła, który zgłosił gotowość polskich żołnierzy, a także żołnierzy z USA i Kanady do uroczystej defilady wojskowej. Po przyjęciu meldunku, prezydent udał się odkrytym samochodem w stronę Belwederu, gdzie odebrał defiladę wojskową. Rozpoczęła ją defilada powietrzna. Następnie przemaszerowało ok. 900 żołnierzy z pododdziałów reprezentacyjnych i pocztów sztandarowych. Część pieszą zakończyli żołnierze z USA i Kanady (łącznie ponad 40) oraz z kompanii i orkiestry reprezentacyjnej WP.


Defiladę pojazdów rozpoczęły motocykle, quady, samochody, pojazdy opancerzone i przewożące bezzałogowce, należące do Wojsk Specjalnych, Wojsk Lądowych i Żandarmerii Wojskowej. Następnie Al. Ujazdowskimi przejechały m.in. kołowe transportery opancerzone Rosomaki i Strykery. Po nich zaprezentowali się artylerzyści z radarami,  armatohaubicami i  wyrzutniami rakietowymi.

Od wczesnego popołudnia warszawiacy i turyści mogli wziąć udział w festynie żołnierskim, który po raz pierwszy odbywał się na błoniach Stadionu Narodowego. Z bliska zobaczyć można było ponad 60 pojazdów wojskowych - zarówno historycznych, jak i współczesnych oraz  zwiedzać Muzeum Wojska Polskiego i Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej w Warszawie.

Fot.www.regionalna.tvp.pl 

 

 Poprawiony: wtorek, 17 stycznia 2017 11:41  
Start Wydarzenia społeczno-kulturalne