STOWARZYSZENIE SIEMONIA - PRZESZŁOŚĆ TERAŹNIEJSZOŚĆ PRZYSZŁOŚĆ

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Email Drukuj PDF
Spis treści
Kalendarium - 2012r.
STYCZEŃ 2012 r.
LUTY 2012r
MARZEC 2012r.
KWIECIEŃ 2012r.
MAJ 2012r.
CZERWIEC 2012r.
LIPIEC 2012r.
SIERPIEŃ 2012r.
WRZESIEŃ 2012r.
PAŻDZIERNIK 2012r.
LISTOPAD 2012r.
GRUDZIEŃ 2012r.
Wszystkie strony

 

MARZEC 2012r. Fot. Z.Krzykawska

 

6.03.2012r.  - Złożenie w Urzędzie Gminy Bobrowniki  oferty na realizację zadania publicznego pod nazwą: WSPIERANIE I UPOWSZECHNIANIE KULTURY FIZYCZNEJ

W imieniu S-PTP ofertę złożyli: Pani Joanna Waler – Skarbnik i Pan Jerzy Gadaczek - Wiceprezes. Gminę Bobrowniki reprezentowała Pani Wacława Kocot - Sekretarz Gminy.

 

19.03.2012r.  -  Posiedzenie Zespołu Roboczego Krajowej Komisji do spraw Ocen Oddziaływania na Środowisko.  Ministerstwo Środowiska w Warszawie.

Stowarzyszenie: SIEMONIA-PRZESZŁOŚĆ  TERAŹNIEJSZOŚĆ PRZYSZŁOŚĆ reprezentowały Panie: Zofia Krzykawska-Wiceprezes i Joanna Waler-Skarbnik. Razem z przedstawicielkami stowarzyszenia uczestniczyli w posiedzeniu radni Gminy Bobrowniki Pan Jacek Mościński i Pan Adam Nocuń. Do udziału w posiedzeniu zaproszona została przez stowarzyszenie i radnych Pani Barbara Dziuk-Radna Sejmiku Śląskiego, Wiceprzewodnicząca Komisji Środowiska i Gospodarki Wodnej. Relację na żywo z posiedzenia filmował Pan Henryk Wadowski.

Wymienione osoby pojechały do Warszawy na własny koszt, ponieważ gmina nie zorganizowała wyjazdu całej delegacji, pomimo zapewnień złożonych na XVII Sesji Rady Gminy przez Pana Wójta.

Gminę Bobrowniki, oprócz w/w osób reprezentowali:

  • Pan Arkadiusz Ziemba - Wójt Gminy Bobrowniki,
  • Pani Katarzyna Cofała - Przewodnicząca Rady Gminy,
  • Pan Tomasz Gajek - Kierownik Referatu Ochrony Środowiska
  • Pan Bartosz Makieła - Redaktor Echa Gminy.

 

Relacja filmowa z obrad znajduje się na stronie Bobrowniki TV, sprawozdanie z obrad zamieszczono zakładce Informacje/Kolej regionalna, oraz na stronie Gminy Bobrowniki w zakładce Archiwum str.11 „Rozmawiali o kolei”.

 

20.03.2012r.  - Podpisanie Umowy o wspieranie realizacji zadania publicznego pod nazwą: WSPIERANIE I UPOWSZECHNIANIE KULTURY FIZYCZNEJ.

 

W Urzędzie Gminy Bobrowniki została podpisana umowa na dofinansowanie i realizację zadania publicznego. Przedmiotem umowy jest:

  1. Szkolenie sportowe dzieci i młodzieży, w tym: prowadzenie zajęć treningowych, organizowanie w gminie zawodów i turniejów sportowych oraz udział w zawodach i turniejach poza terenem Gminy Bobrowniki,
  2. Upowszechnianie kultury fizycznej w rodzinie oraz różnych grupach zawodowych i społecznych, w tym organizowanie imprez sportowych środowiskowych.

Przyznana kwota dofinansowania na realizację zadania wynosi 1820 zł, natomiast całkowity koszt zadania wynosi 3080 zł.

Stowarzyszenie reprezentowali: Pan Jerzy Gadaczek – Wiceprezes S-PTP oraz Pani Joanna Waler – Skarbnik S-PTP, którzy Umowę podpisali. Pan Jacek Kłosiński – Osoba do kontaktów roboczych podczas realizacji zadania.

 

23.03.2012 r. – Walne Zebranie Członków

 

23 marca 2012 r. w Domu Kultury w Siemoni odbyło się :

WALNE ZEBRANIE CZŁONKÓW

Stowarzyszenia: SIEMONIA - PRZESZŁOŚĆ TERAŹNIEJSZOŚĆ PRZYSZŁOŚĆ

Gościem zebrania był Wójt Gminy Bobrowniki - Pan Arkadiusz Ziemba, który w swoim wystąpieniu zasygnalizował licznie zebranym członkom stowarzyszenia - mieszkańcom Siemoni,  problemy związane z kończącą się już niebawem budową  autostrady A1, oraz przedstawił stanowisko Urzędu Gminy w sprawie planowanej budowy kolei regionalnej, łączącej MPL "Katowice" w Pyrzowicach z miastami aglomeracji górnośląskiej.

Mieszkańcy zadawali Panu Wójtowi wiele pytań dotyczących negatywnych skutków inwestycji liniowej, której budowa dobiega właśnie końca. A mianowicie - zwrócili uwagę na ogrom zniszczonych dróg lokalnych i powiatowych, wywóz odpadów z autostrady i składowanie ich w miejscach do tego nie przeznaczonych, na zalania  i podtopienia, które wystąpiły wskutek zaburzeń hydrologicznych, brak odwodnienia i złe wyprofilowanie nawierzchni ulicy Wolności, odcinek pod Dziewiczą Górą, pozostawienie odpadów powstałych podczas wymiany nawierzchni drogi, prosili o  wzmocnienie rowu R10 i odtworzenie  zniszczonych i uszkodzonych piezometrów oraz rowów odwadniających południowe pobocze ulicy Kościuszki, za autostradowym obiektem mostowym w Siemoni.  Pytali też o lokalne inwestycje gminne - budowę chodników, remonty zdewastowanych dróg, plany budowy kanalizacji, skutki wejścia w życie tzw. ustawy śmieciowej, o podwyżkę podatków od nieruchomości i wiele innych.
Niestety, ze względu na ograniczony czas spotkania, pewnie nie wszystkie tematy mogły zostać poruszone.

W dalszej części zebrania przedstawiono sprawozdania  rzeczowe i finansowe za 2011r. ( zobacz - Kalendarium 2011r) oraz z audytu wewnętrznego, które to zostały jednogłośnie zatwierdzone przez Walne Zebranie. Następnie podjęto  uchwały w sprawie planu pracy i budżetu na rok 2012, a także zmian w składzie Zarządu Stowarzyszenia. W związku z rezygnacją Pani Magdaleny Wójcik z funkcji Prezesa i członka Zarządu, dokonano wyborów uzupełniających do Zarządu Stowarzyszenia oraz wybrano nowego prezesa i wiceprezesa.

Skład Zarządu po wyborach:

Prezes – Zofia Krzykawska

Wiceprezes Jerzy Gadaczek

Wiceprezes – Jan Gwóźdź

Skarbnik – Joanna Waler

Sekretarz – Maria Czerwiecka

Członek Zarządu – Wiesława Furgacz

Członek Zarządu – Tadeusz Kańtoch

 

Na koniec omówiono  sprawy  bieżące  i tu najważniejsza okazała się informacja z posiedzenia zespołu Krajowej Komisji ds. Ocen Oddziaływania na Środowisko dla przedsięwzięcia „Budowa połączenia kolejowego MPL „Katowice” w Pyrzowicach z miastami aglomeracji górnośląskiej (relacja w zakładce Informacje/Kolej regionalna).

Wszystkim uczestnikom zebrania - Panu Wójtowi, Członkom i Sympatykom naszego Stowarzyszenia serdecznie dziękujemy za  przybycie oraz bardzo aktywny udział, a Komisji Rewizyjnej za pozytywną ocenę działalności Zarządu. Podziękowania kierujemy również do Pani Małgorzaty Trzcionki za pomoc w organizacji zebrania.


29.03.2012r.  -  XVIII Sesja Rady Gminy Bobrowniki

W obradach XVIII Sesji uczestniczyli: Pani Zofia Krzykawska-Prezes Stowarzyszenia, Panowie: Jerzy Gadaczek - Wiceprezes S-PTP i Leszek Fałek-członek S-PTP, reprezentujący mieszkańców Siemoni i Sączowa z ulicy Wolności.

W sprawach różnych Prezes Stowarzyszenia: SIEMONIA-PRZESZŁOŚĆ TERAŹNIEJSZOŚĆ PRZYSZŁOŚĆ - Pani Zofia Krzykawska

  • podziękowała Panu Wójtowi za wystosowanie pisma do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w sprawie odrzucenia raportu środowiskowego sporządzonego przez zespół projektantów dla projektu połączenia kolejowego MPL „Katowice” w Pyrzowicach z miastami aglomeracji górnośląskiej, w związku z nieuwzględnieniem w raporcie min. uskoku sączowskiego oraz terenów zalewowych w Wymysłowie.
  • drugi poruszony problem przez Panią Prezes to ciągłe powracanie przez część mieszkańców Gminy Ożarowice do wariantu przebiegu linii kolei regionalnej przy autostradzie A1, należy stanowczo zaprotestować przeciw tej propozycji. Jest to najbardziej niekorzystny przebieg dla Gminy Bobrowniki. Wprowadzenie tej zmiany będzie wymagało opracowania nowego raportu środowiskowego.

Problem kolei regionalnej nadal istnieje i na każdym etapie postępowania można zgłaszać swoje wnioski.

  • Należy rozważyć zorganizowanie spotkania z przedstawicielami sąsiednich gmin w celu poparcia stanowiska Rady Powiatu Tarnogórskiego, aby kolej regionalna łącząca Katowice z MPL w Pyrzowicach przebiegała po istniejących torach do Tarnowskich Gór. Istniejąca infrastruktura kolejowa wymaga rewitalizacji, jednak koszty związane z rewitalizacją będą znacznie mniejsze, niż z wybudowaniem nowego odcinka.
  • Kolejny problem zgłoszony w sprawach różnych przez Panią Zofię Krzykawską, to wycinka drzew w Parku w Rogoźniku. Wycięte zostały kilkudziesięcioletnie drzewa, a pozostawiono drzewa o słabej kondycji, wybujałe, których pnie mogą być wyłamane przez silnie wiejące wiatry. Zadziwiający jest fakt ogołocenia skarpy południowej I zbiornika. Wycięte drzewa pełniły ważną role w naturalnym oczyszczaniu wody zbiornika, gdyż korzenie pobierały substancje mineralne zawarte w wodzie, były także miejscem rozrodu wielu gatunków ptaków. Wiosną, 2011 roku członkowie stowarzyszenia w osobach: Zofia Krzykawska, Jerzy Gadaczek i Jan Gwóźdź uczestniczyli (2 dni)  w przeglądzie drzewostanu parku razem z Panią Elżbietą Olszówką-Podinspektorem Referatu Ochrony Środowiska i ilość chorych zaznaczonych do wycięcia drzew stanowiła niewielką ilość, wszystkie drzewa zostały zapisane w protokołach przeglądowych, natomiast radykalna, wręcz rabunkowa wycinka jaka została dokonana nie powinna mieć miejsca. Wycięte zostały drzewa bez oznaczeń do wycinki. Największą wartość parku, czy lasu stanowią stare drzewa, które są nieodłącznym element krajobrazu. Po tej wycince,  park stracił na wartości przyrodniczej, dydaktycznej i krajobrazowej.
  • Zasypane zostały naturalne odkrywki w kamieniołomie w Rogoźniku, gdzie obywały się  młodzieżowe warsztaty geologiczne, zniszczone zostały także murawy kserotermiczne.

Postępująca degradacja środowiska przyrodniczego gminy wymaga natychmiastowych działań zapobiegawczych, takich jak:

  • powołanie administratora parku w Rogoźniku, który będzie koordynował prace prowadzone w parku na działkach prywatnych właścicieli, dzierżawców i stanowiących własność gminy, w taki sposób aby nie dochodziło do gwałtownych zmian antropogenicznych w krajobrazie i środowisku przyrodniczym parku,
  • przeprowadzenie inwentaryzacji i waloryzacji Parku,
  • opracowanie planu  nasadzeń krajowych gatunków drzew i krzewów, tak żeby został zachowany charakter parku,
  • ochrona resztek muraw kserotermicznych, które jeszcze się zachowały w Siemoni.

Pani Zofia Krzykawska zwróciła się z apelem do radnych i Pana Wójta o rozważne gospodarowanie terenem Parku oraz kontrolowanie firmy, której zlecono wycinkę drzew. Zadała pytanie : co stało się z drewnem pochodzącym z wycinki i  dlaczego prac porządkowych nie zlecono ZGK; dochody ze sprzedaży drewna, można byłoby przeznaczyć na dosprzętowienie i zabiegi pielęgnacyjne w parku?

Pani Prezes S-PTP skierowała również pytania do Dyrektora ZGK w sprawie poboru wody przez Firmę „BUDIMEX”, na Podmłyniu (z hydrantu obok posesji Pana Nabrdalika), która wykorzystywana jest do budowy autostrady A1 i przewożona jest z Siemoni do Dobieszowic:

  • jak rozliczana jest firma za pobór wody.
  • czy nie lepiej do celów technicznych pobierać wodę ze zbiorników wielofunkcyjnych?

Więcej informacji w Protokole z XVIII Sesji na stronie BIP Urzędu Gminy Bobrowniki w zakładce Działalność Rady Gminy Bobrowniki, kadencja 2010-2014/Protokoły z Sesji-Protokół Nr XIX/2012, w relacji filmowej zamieszczonej na stronie Bobrowniki TV.




Poprawiony: niedziela, 09 lutego 2014 17:44