STOWARZYSZENIE SIEMONIA - PRZESZŁOŚĆ TERAŹNIEJSZOŚĆ PRZYSZŁOŚĆ

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Email Drukuj PDF
Spis treści
Kalendarium - 2012r.
STYCZEŃ 2012 r.
LUTY 2012r
MARZEC 2012r.
KWIECIEŃ 2012r.
MAJ 2012r.
CZERWIEC 2012r.
LIPIEC 2012r.
SIERPIEŃ 2012r.
WRZESIEŃ 2012r.
PAŻDZIERNIK 2012r.
LISTOPAD 2012r.
GRUDZIEŃ 2012r.
Wszystkie strony

 

LUTY 2012r.   Fot. N.Waler

 

17.02.2012r.  -  Spotkanie z mieszkańcami Bobrownik i Dobieszowic w sprawie kolei regionalnej. Urząd Gminy Bobrowniki

W spotkaniu uczestniczyli:

  • mieszkańcy najbardziej narażeni na uciążliwości spowodowane w przyszłości realizacją projektu połączenia kolejowego MPL „Katowice” w Pyrzowicach z miastami aglomeracji górnośląskiej,
  • Pan Arkadiusz Ziemba – Wójt Gminy Bobrowniki,
  • Pan Tomasz Gajek - Kierownik Referatu Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej,
  • Pani Katarzyna Cofała – Przewodnicząca Rady Gminy Bobrowniki,
  • Pan Stanisław Przybylak – Przewodniczący Komisji Rozwoju Infrastruktury i Środowiska Rady Gminy Bobrowniki,
  • Pani Zofia Krzykawska i Pan Jerzy Gadaczek - Wiceprezesi S-PTP,
  • Pan Tomasz Niebielski – Rzeczoznawca majątkowy,
  • Geodeta

Mieszkańcy pytali, dlaczego przed wydaniem decyzji środowiskowej dokonywane są pomiary w terenie wzdłuż projektowanego szlaku kolejowego. Geodeta wykonujący pomiary, poinformował zebranych, że są to prace przygotowawcze, mające na celu uporządkowanie spraw własnościowych, przyjęcie starych granic, wytyczenie nowych lub wznowienie granic. Przed wydaniem decyzji środowiskowych nie będą dokonywane podziały działek.

Pan Wójt poinformował mieszkańców, że Urząd Gminy zapewni porady prawne tym mieszkańcom, którzy zgłoszą taką potrzebę.

Rzeczoznawca majątkowy zaproponował aby mieszkańcy wcześniej przygotowali się do ewentualnych wykupów i wysiedleń i dokonali wyceny majątkowej swoich posesji.

Obecni na spotkaniu mieszkańcy stwierdzili, że proponowane kwoty przez rzeczoznawcę nie są adekwatne do rzeczywistej wartości ich majątków i nie zapewniają możliwości odtworzenia nowego siedliska na wypadek wykupu i wysiedleń.

Pani Krzykawska zwróciła uwagę na fakt pominięcia w raporcie środowiskowym sporządzonym dla tej inwestycji, uwarunkowań społecznych i kosztów z nimi związanych.

W raporcie nie są określone kwoty przeznaczone na wysiedlenia i wywłaszczenia. Bez tego zapisu, określanie wysokości odszkodowań jest przedwczesne. Problem się rozwiąże, jeżeli kolej regionalna nie będzie przebiegała przez gminę Bobrowniki tylko przez Tarnowskie Góry po istniejących szlakach kolejowych, po ich rewitalizacji. Mieszkańcy zwrócili się do Pana Wójta z prośbą o ponowne zorganizowanie zebrania z udziałem przedstawicieli PKP PLK, którzy odpowiedzieliby na pytania dotyczące odszkodowań, wykupów i  wysokości rekompensat.

 

23.02.2012r.  -  XVII Sesja Rady Gminy Bobrowniki

W obradach XVII Sesji uczestniczyli wiceprezesi Stowarzyszenia: SIEMONIA-PRZESZŁOŚĆ TERAŹNIEJSZOŚĆ PRZYSZŁOŚĆ - Pani ZOFIA Krzykawska i Pan Jerzy Gadaczek.

W sprawach różnych Pani Katarzyna Cofała – Przewodnicząca Rady Gminy Bobrowniki oświadczyła, że jej zadaniem jest czuwanie nad sprawnym przebiegiem obrad Sesji  i aby zdyscyplinować obrady Sesji, wprowadza ograniczenia czasu wypowiedzi od 2 do 5 minut

Pani Przewodnicząca poprosiła o zabranie głosu aplikanta radcowskiego B. Piątka, który  przedstawił normy prawne dotyczące prowadzenia obrad Sesji, podkreślając rolę przewodniczącego, natomiast pomijając zupełnie prawo do swobodnej wypowiedzi radnych oraz gości uczestniczących w obradach i zabierających głos w sprawach różnych. Podczas dyskusji, wypowiedź Pana Radnego Jacka Mościńskiego została przez Panią Przewodniczącą przerwana, Pan Mościński zadał pytanie aplikantowi radcowskiemu, „czy zwięzłość wypowiedzi jest czasowo określona przepisami ustawy”. Pan B. Piątek na zadane pytanie odpowiedział, że nie. Szkoda, że merytoryczna wypowiedź Pana Radnego Jacka Mościńskiego, dotycząca braku ekonomicznego i społecznego uzasadnienia dla wskazanego przez inwestora i projektantów przebiegu kolei regionalnej została przerwana. Radni, jak również goście uczestniczący w obradach, nie dowiedzieli się jakie argumenty uzasadniają odrzucenie proponowanych wariantów wybranego przebiegu.

W sprawach różnych zabrała głos Wiceprezes S-PTP Pani Zofia Krzykawska, która odczytała pytania Stowarzyszenia sformułowane po spotkaniu w PZD, w dniu 9 lutego 2012r. w sprawie planowanej budowy połączenia kolejowego MPL „ Katowice” z miastami aglomeracji górnośląskiej. Pani Przewodnicząca Katarzyna Cofała odpowiedziała, że odpowiedź na zadane pytania zostanie udzielona na piśmie.

Pani  Z.Krzykawska pytała również, czy będzie zorganizowany wyjazd na posiedzenie Komisji ds. Ocen Oddziaływania na Środowisko do Warszawy i czy przed tym wyjazdem będzie konsultowane wspólne stanowisko mieszkańców, Rady Gminy i Pana Wójta?

Wójt Gminy- Pan Arkadiusz Ziemba – powiedział, że warto by było zorganizować taki wyjazd, chociaż jest to zbyt kosztowna sprawa. W zależności od ilości osób spróbuje jednak zorganizować wspólny wyjazd do Warszawy na posiedzenie Krajowej Komisji do Spraw Ocen Oddziaływania na Środowisko autokarem lub busem  Z pewnością w obradach Komisji będzie uczestniczyła reprezentacja Gminy, ale będzie to wyjazd prywatnymi samochodami lub koleją.

Pan Wójt zwrócił się do przedstawicieli stowarzyszeń lokalnych o aktywny udział w obradach Komisji, obiecał, że przed wyjazdem do Warszawy postara się  zorganizować spotkanie z mieszkańcami i osobami  zainteresowanymi sprawą budowy planowanego połączenia kolejowego.

Pani Z. Krzykawska poruszyła także temat wożonych odpadów z autostrady A1 pytając, czy są one składowane w miejscach wyznaczonych w planie zagospodarowania przestrzennego gminy, oraz kto naprawi uszkodzone drogi przez ciężkie samochody transportowe?

Więcej materiału na stronie Bobrowniki TV oraz w Protokole z obrad XVII Sesji Rady Gminy, zamieszczonym na stronie BIP Gminy Bobrowniki, w zakładce Działalność Rady Gminy.


28.02.2012r.  - Spotkanie z mieszkańcami Bobrownik i Dobieszowic w Urzędzie  Gminy Bobrowniki w sprawie kolei regionalnej.

Spotkaniu przewodniczył Pan Tomasz Gajek - Kierownik Referatu Ochrony Środowiska i  Gospodarki Komunalnej.

W spotkaniu uczestniczyli:

  • Pan Michael Kremmer – Kierownik Projektu „Wykonanie dokumentacji przedprojektowej i projektowej dla zadania: Budowa połączenia kolejowego MPL „KATOWICE” w  Pyrzowicach z miastami aglomeracji górnośląskiej, odcinek Katowice-Pyrzowice.
  • Mieszkańcy Bobrownik i Dobieszowic najbardziej narażeni na uciążliwości spowodowane w przyszłości realizacją projektu połączenia kolejowego MPL „Katowice” w Pyrzowicach z miastami aglomeracji górnośląskiej,
  • Pani Katarzyna Cofała – Przewodnicząca Rady Gminy Bobrowniki,
  • Pan Stanisław Przybylak – Przewodniczący Komisji Rozwoju Infrastruktury i Środowiska Rady Gminy Bobrowniki,
  • Radni Rady Gminy Bobrowniki – Pani Ilona Najda i Pan Jacek Mościński
  • Pani Zofia Krzykawska –Wiceprezes S-PTP i Pan Leszek Fałek członek S-PTP, reprezentujący mieszkańców ul. Wolności z Siemoni i Sączowa
  • Pani Irena Garczarczyk – Sołtys Sączowa

Zebranych przywitał Pan Tomasz Gajek i  przedstawił cel spotkania, informując, że spotkanie zorganizował Pan Arkadiusz Ziemba - Wójt Gminy Bobrowniki, na wniosek mieszkańców Bobrownik i Dobieszowic.

Wiceprezes S-PTP Pani Zofia Krzykawska poprosiła przewodniczącego spotkania o protokołowanie przebiegu obrad, motywując swój wniosek, następująco: sprawa zabezpieczenia warunków życia mieszkańców z najbardziej zagrożonych terenów wzdłuż planowanego przebiegu kolei regionalnej jest bardzo ważna i nie można jej tylko omawiać bez protokołowania. W przyszłości mieszkańcy nie będą mieli żadnych dowodów, że takie spotkanie się odbyło i że przedstawili swoje propozycje i wnioski. Wniosek Pani Wiceprezes S-PTP poparł Pan Jacek Mościński – Radny Gminy Bobrowniki. Pan Michael Kremmer nie wyraził zgody na protokołowanie spotkania i ostentacyjnie, bez słowa wyszedł z sali obrad, wzbudzając zdziwienie i oburzenie zebranych. Niektórzy mieszkańcy zdecydowali się na rozmowy indywidualne z Panem Kremmerem w innej sali Urzędu Gminy. Pan Jacek Mościński stwierdził, że jest to pierwszy przypadek, kiedy osoba, która powinna być przygotowana merytorycznie do odpowiedzi na nurtujące mieszkańców pytania po prostu wychodzi, lekceważąc przedstawicieli Urzędu Gminy, Rady Gminy, przedstawicieli organizacji pozarządowej i sołtysa, nie podając przyczyny opuszczenia sali obrad.

Pani Zofia Krzykawska zwróciła uwagę, że jest to spotkanie dotyczące przyszłości mieszkańców i powinno być protokołowane. Uczestnicy spotkania stwierdzili, że postawa, którą zaprezentował Pan Kremmer jest dowodem na to, że projektant nadal lekceważy mieszkańców oraz przedstawicieli samorządu terytorialnego, zamiast szukać rozwiązań kompromisowych, szczególnie w sytuacji kiedy projektowana linia kolejowa budzi tyle kontrowersji i protestów, stanowiących dowód braku akceptacji tej inwestycji.

 



Poprawiony: niedziela, 09 lutego 2014 17:44