STOWARZYSZENIE SIEMONIA - PRZESZŁOŚĆ TERAŹNIEJSZOŚĆ PRZYSZŁOŚĆ

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Email Drukuj PDF
Spis treści
Kalendarium - 2012r.
STYCZEŃ 2012 r.
LUTY 2012r
MARZEC 2012r.
KWIECIEŃ 2012r.
MAJ 2012r.
CZERWIEC 2012r.
LIPIEC 2012r.
SIERPIEŃ 2012r.
WRZESIEŃ 2012r.
PAŻDZIERNIK 2012r.
LISTOPAD 2012r.
GRUDZIEŃ 2012r.
Wszystkie strony

 

 

GRUDZIEŃ 2012r. Fot. K.Paradowska

 

7.12.2012r. Spotkanie Podmiotów Sektora Ekonomii Społecznej, Biznesu oraz Jednostek Samorządu Terytorialnego. Dworek w  Dobieszowicach.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Inqbator - Ośrodek Wspierania Instytucji Ekonomii Społecznej” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Celem spotkania była budowa wspólnej strategii współpracy, integracja, oraz wymiana doświadczeń.

Pan Arkadiusz Ziemba - Wójt Gminy Bobrowniki przywitał uczestników spotkania, życzył owocnych obrad i bardzo dobrej współpracy w roku 2013.

Program i cel spotkania przedstawiła Pani Dorota Szybała-Pelak - Menedżer Projektu.

Pani Anna Cekiera - Zastępca Dyrektora Wydziału Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego w swoim wystąpieniu nt. „Wsparcie Podmiotów Ekonomii Społecznej w nowym okresie programowania 2014-2020” zwróciła uwagę na małą aktywność społeczności lokalnych i organizacji pozarządowych podczas prowadzonych konsultacji społecznych nad nowymi programami, projektami i zadaniami.

Pan Arkadiusz Ziemba - Wójt Gminy Bobrowniki przedstawił możliwości rozwoju współpracy organizacji pozarządowych, samorządu i biznesu w Gminie Bobrowniki. Przedstawiciele organizacji pozarządowych działających na terenie Gminy Bobrowniki zaprezentowali plany działalności organizacji pozarządowych na rok 2013. Pan Tomasz Bednarek reprezentujący Stowarzyszenie Lepsza Gmina przedstawił prezentację Programu dofinansowanego z funduszy Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy Swiss Contribution. Celem programu będzie stworzenie „Internetowego portalu informacyjnego” dla inicjowania aktywności publicznej. Pan Tomasz Bednarek zaprosił organizacje pozarządowe do współpracy, wprowadzania nowych pomysłów podczas warsztatów dziennikarstwa obywatelskiego, przygotowania konkursu wiedzy o demokracji dla uczniów szkół gimnazjalnych oraz pikniku plenerowego „Aktywni obywatele - lepsza gmina”.

Stowarzyszenie SIEMONIA-PRZESZŁOŚĆ TERAŹNIEJSZOŚĆ PRZYSZŁOŚĆ reprezentowała Pani Zofia Krzykawska - Prezes S-PTP.

Podziękowała Pani Annie Cekiera - Zastępcy Dyrektora Wydziału Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, za zwrócenie uwagi na rolę konsultacji społecznych w społeczeństwie obywatelskim. W swojej wypowiedzi podkreśliła, że mieszkańcy gminy Bobrowniki, chociaż zwracali się z prośbą o zorganizowanie przez inwestora PKP PLK oraz projektantów nowej trasy połączenia kolejowego Katowice - Pyrzowice w związku z realizacją przedsięwzięcia „Budowa połączenia kolejowego MPL „Katowice” w Pyrzowicach z miastami aglomeracji górnośląskiej,  o przeprowadzenie rzetelnych konsultacji społecznych, to takowych nie przeprowadzono, ignorując całkowicie społeczność lokalną. Zorganizowano jedynie spotkania informacyjne, podczas których podawano informacje wzajemnie się wykluczające, enigmatyczne, sprzeczne ze stanem faktycznym, wprowadzające chaos informacyjny, co spowodowało skierowanie ponad 3000 protestów do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach oraz do instytucji i władz państwowych i wojewódzkich.

Niestety, zapomniano o podstawowej zasadzie; aby uniknąć problemów z realizacją inwestycji mającej znaczący wpływ na środowisko najważniejsze jest podjęcie dialogu ze społecznością lokalną i organizacjami pozarządowymi. Przecież już od kilkudziesięciu lat prawo europejskie uważa gwarancje udziału społeczeństwa w podejmowaniu przez państwo decyzji w sprawach środowiska za standard w demokratycznym państwie. Niestety, arogancja inwestorów w kontaktach ze społecznościami lokalnymi nadal jest zjawiskiem występującym dość często. Trudno się więc dziwić, że społeczeństwo nie chce uczestniczyć w działaniach pozorowanych. Inny problem stanowi skuteczność powiadamiania o terminach konsultacji, nie wszyscy mieszkańcy mają dostęp do internetu, a zawiadomienia rozwieszone w urzędach i na tablicach ogłoszeń, są niestety mało skuteczne. Najskuteczniejsze jest skierowanie  zawiadomienia na piśmie do organizacji pozarządowych lub mieszkańców zainteresowanych realizacją danej inwestycji.

Pani Zofia Krzykawska poinformowała o planowanej przez Stowarzyszenie S - PTP.  na miesiąc czerwiec 2013 r. organizacji  - I Gminnego Forum Organizacji Pozarządowych nt. „Zrównoważony rozwój gmin wiejskich, w których planowane są inwestycje infrastrukturalne.”

 

13.12.2012 r.- Posiedzenie Zarządu Stowarzyszenia S -PTP.

Jednym z ważniejszych problemów omawianych podczas obrad Zarządu, były konsultacje społeczne projektów uchwał Rady Gminy Bobrowniki w sprawie gospodarki odpadami.

Pani Zofia Krzykawska - Prezes S-PTP zapoznała Zarząd z projektami uchwał. Podczas dyskusji, Pan Jerzy Gadaczek - Wiceprezes S-PTP zwrócił uwagę, że już na wrześniowym zebraniu sołeckim w Siemoni zgłoszono wiele uwag do kontrowersyjnej „ustawy śmieciowej”. Nowa ustawa nie powinna zawierać takich rozwiązań, które będą obciążać zwiększonymi kosztami mieszkańców, bo takie działania przyczynią się do powstawania nowych ”dzikich wysypisk śmieci”. Brak konkurencyjności firm zajmujących się gospodarką odpadami na obszarze gminy, przyczyni się do generowania większych kosztów, które nie zawsze będą adekwatne do jakości usług.

Podczas obrad zgłoszono następujące wnioski:

  • Pan Jerzy Gadaczek stwierdził, że należy zwiększyć częstotliwość odbioru odpadów niesegregowanych do 2 razy w miesiącu, szczególnie w miesiącach letnich,
  • Pani Joanna Waler zaproponowała aby przydzielony pojemnik na odpady nie był przyporządkowany dla dwóch osób, tylko dla trzech, bo taka jest statystycznie tradycyjna rodzina,
  • Pan Leszek Fałek zwrócił uwagę na problem zaśmiecania gminy Bobrowniki przez nieznanych sprawców (lasy, przydrożne rowy, pobocza dróg), w projektach uchwał nie uwzględniono tego problemu i sposobu jego rozwiązania.

Pani Zofia Krzykawska zwróciła się z prośbą do uczestników spotkania o przygotowanie na piśmie propozycji kolejnych wniosków i uwag, które zostaną zamieszczone w konsultacyjnym formularzu zgłoszeniowym i przekazane do Urzędu Gminy Bobrowniki.

Pani Prezes podziękowała Zarządowi oraz pracownikom Domu Kultury w Siemoni za pracę w 2012 roku i z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku złożyła wszystkim serdeczne życzenia.


15.12.2012 r. - Walne Zebranie Członków Klubu Sportowego „Płomień” Sączów.  Zespół Szkolno- Przedszkolny w Sączowie.

Na zaproszenie Prezesa Klubu Sportowego „Płomień” Sączów -  Pana Zygmunta Gonkiewicza w Walnym Zebraniu uczestniczyli przedstawiciele S-PTP: Pani Zofia Krzykawska - Prezes Stowarzyszenia, Pan Janusz Gwóźdź - Wiceprezes Stowarzyszenia, Członkowie Zarządu: Pani Wiesława Furgacz i  Pan Tadeusz Kańtoch, członkowie stowarzyszenia: Pani Danuta Sztam i Pan Leszek Fałek. Przewodniczący obrad Pan Bartłomiej Elzner poprosił Panią Zofię Krzykawską, aby przedstawiła zebranym zasady gry w bule, która wzbudza duże zainteresowanie nie tylko wśród członków Klubu Sportowego „Płomień, ale również wśród mieszkańców Sączowa.

Pani Prezes przedstawiła zasady gry, podkreślając jej uniwersalny charakter. Pétanque to interesująca forma spędzania wolnego czasu, która łączy pokolenia, ponieważ mogą w nią grać wszyscy bez względu na wiek, umiejętności sportowe oraz predyspozycje. Proste zasady, a także możliwość gry w różnych warunkach np. na trawiastym lub żwirowym placu zabaw, na alejkach parkowych, na boisku szkolnym itp. dają możliwość doskonalenia sprawności fizycznej, ćwiczenia koordynacji i precyzji ruchów, zachowania równowagi. Przebieg gry zachęca do dyskusji, uczy umiejętności współdziałania w zespole, szacunku wobec przeciwników oraz wywołuje pozytywne emocje wśród zawodników i kibiców, pozwala także uwierzyć w swoje możliwości fizyczne i umysłowe. Daje możliwość bycia razem całym rodzinom podczas aktywnego wypoczynku.

Walne Zebranie Członków podjęło uchwałę o powołaniu w ramach działalności Klubu Sekcji Gry w Bule. Przewodniczący obrad, zwrócił się do przedstawicieli S-PTP o pomoc i wspieranie nowej sekcji podczas organizowania zawodów gry w bule.


19.12.2012 r. -  Złożenie w Urzędzie Gminy Bobrowniki FORMULARZA DO KONSULTACJI projektów uchwał w ramach wdrożenia nowego systemu gospodarki odpadami komunalnymi.

W ramach konsultacji, stowarzyszenie zgłosiło ogółem  32 uwagi i opinie, które przekazano Panu Tomaszowi Gajkowi Kierownikowi Referatu Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej, oraz Panu Stanisławowi Przybylakowi Przewodniczącemu Komisji Rozwoju, Infrastruktury i Środowiska z prośbą o zapoznanie z przesłanymi uwagami radnych, członków Komisji Rozwoju, Infrastruktury i Środowiska.

Nowy system gospodarki odpadami komunalnymi budzi wiele kontrowersji, dlatego składanie uwag na każdym etapie procedowania nad dokumentami prawa lokalnego jest ważne, ponieważ dotyczy całej społeczności naszej Gminy.

Oprócz uwag zamieszczonych w Formularzu  zgłoszeniowym, najwięcej wątpliwości dotyczyło:

  • wyboru firm odbierających odpady w procesie bez przetargu;
  • obowiązku indywidualnego dostarczania odpadów niebezpiecznych do gminnego punktu zbiórki tych odpadów, ponieważ wiąże się to z dodatkowymi kosztami, oprócz kosztów za odbiór odpadów wynikających z zapisów umowy, a nie wszyscy mieszkańcy dysponują własnym środkiem transportu
  • odbioru odpadów szklanych bezpośrednio od mieszkańców, ponieważ pojemniki zbiorcze w poszczególnych sołectwach często są przepełnione, obok pojemników ustawiane są reklamówki z różnymi odpadami, nie tylko szklanymi, a często składowane opakowania szklane wypełnione są przeterminowanymi, zepsutymi przetworami;
  • uprzątania worków wypełnionych odpadami z miejsc (park, brzegi zbiorników wodnych, terenów leśnych przy poboczach dróg) objętych akcjami z okazji Dnia Ziemi, Sprzątania Świata. Bardzo często pełne worki nie są uprzątnięte nawet przez kilka miesięcy. Worki te często są rozszarpywane przez zwierzęta i dochodzi do wtórnego zaśmiecenia. Młodzież i dzieci, które uczestniczą w tych akcjach zwracają uwagę, że instytucje odpowiedzialne za uprzątnięcie zebranych śmieci nie wywiązują się ze swoich obowiązków i lekceważą ich pracę;
  • uprzątania poboczy i rowów w pasie drogowym przed posesjami, miejsca te należą do administratora drogi, a nie do mieszkańców. Często z przejeżdżających samochodów wyrzucane są śmieci (w reklamówkach, workach i kartonach);
  • uprzątania pasa drogowego z błota pośniegowego i innych odpadów pozostałych po okresie zimowym, za to zadanie odpowiedzialny jest administrator drogi a nie mieszkańcy;
  • uprzątania ogłoszeń, reklam i innych informacji zamieszczanych na słupach i tablicach ogłoszeń, które zrywane przez wiatr lub niektóre osoby zaśmiecają teren

 

28.12.2012 r. - XXV  SESJA RADY GMINY BOBROWNIKI

W obradach XXV SESJI uczestniczyła Pani Zofia Krzykawska - Prezes S-PTP i Pan Jerzy Gadaczek - Wiceprezes S-PTP. Relację z obrad Sesji można zobaczyć na stronach: telewizji internetowej - Bobrowniki TV i Urzędu Gminy Bobrowniki .

Natomiast Protokół Sesji zamieszczony na stronie BIP - Bobrowniki i zawiera między innymi informacje na temat konsultacji projektów uchwał w ramach wdrożenia nowego  systemu gospodarki odpadami komunalnymi. Pani Prezes zwróciła uwagę na fakt, że brak możliwości zabrania głosu przed głosowaniem uchwał uniemożliwia radnym poznanie  wszystkich okoliczności, uwag i opinii dotyczących problemów społecznych, których rozwiązanie ma zabezpieczyć podjęta uchwała.

 

SPRAWOZDANIE FINANSOWE  2012r. -  zapoznaj się



Poprawiony: niedziela, 09 lutego 2014 17:44