STOWARZYSZENIE SIEMONIA - PRZESZŁOŚĆ TERAŹNIEJSZOŚĆ PRZYSZŁOŚĆ

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Email Drukuj PDF
Spis treści
Kalendarium - 2012r.
STYCZEŃ 2012 r.
LUTY 2012r
MARZEC 2012r.
KWIECIEŃ 2012r.
MAJ 2012r.
CZERWIEC 2012r.
LIPIEC 2012r.
SIERPIEŃ 2012r.
WRZESIEŃ 2012r.
PAŻDZIERNIK 2012r.
LISTOPAD 2012r.
GRUDZIEŃ 2012r.
Wszystkie strony

 

STYCZEŃ 2012 r.  Fot. J.Gwóźdź

 

23.01.2012r.  -  Łączone posiedzenie Komisji Rady Gminy Bobrowniki.

Podczas posiedzenia omawiano następujące zagadnienia:

  • zmiany w planie zagospodarowanie przestrzennego,
  • aktualne problemy związane z koleją regionalną,
  • program współpracy z organizacjami pozarządowymi,
  • dofinansowanie organizacji pozarządowych,
  • badania geofizyczne związane z poszukiwaniem gazu,
  • przejęcie wąwozu w Rogoźniku – projekt uchwały
  • badania poziomu wód powierzchniowych-monitoring w piezometrach gminnych.

Stowarzyszenie S-PTP reprezentowali: wiceprezes – Pani Zofia Krzykawska, wiceprezes – Pan Jerzy Gadaczek, członek stowarzyszenia - Pan Leszek Fałek.

Skarbnik Gminy Bobrowniki Pani Barbara Ferdyn omówiła dotacje, jakie przyznała gmina na realizację zadań w poszczególnych sołectwach, zgodnie z przyjętym harmonogramem. Pani Zofia Krzykawska zapytała, jaka kwota w budżecie gminy została zaplanowana na realizację kontynuacji badań poziomu zwierciadła piezometrycznego w piezometrach gminnych, znajdujących się w pasie autostrady A1  w Siemoni? Pani skarbnik odpowiedziała, że w tym projekcie budżetu nie przewidziano żadnych kwot na realizację tego zadania.

Pan Leszek Fałek przypomniał, że od czerwca 2011r o konieczności kontynuacji badań i zabezpieczenia funduszy na to zadanie stowarzyszenie przypominało na każdej sesji Rady Gminy i aż trudno uwierzyć, że w budżecie gminy nie ma środków na kontynuowanie  tych badań.

Pani Zofia Krzykawska przypomniała, że autorzy ekspertyzy hydrogeologiczno-hydrologicznej wykonanej dla obszaru podtopień i zalań w sołectwach Siemonia i Sączów, w rozdziale V. Propozycje dalszych przedsięwzięć pkt.9 zalecają zachowanie i utrzymanie w należytym stanie technicznym odwierconych otworów obserwacyjnych (piezometrów), które w przyszłości mogą służyć do monitorowania sytuacji położenia zwierciadła wód gruntowych w rejonie nasypu eksploatowanej autostrady A1.

Stały monitoring ma ważne znaczenie dla podejmowania działań mających na celu odpowiednie zabezpieczenie i ostrzeganie mieszkańców, przed mogącymi ponownie wystąpić zalaniami i podtopieniami, ponieważ autostrada A1 nie ma zintegrowanego z obszarami przyległymi systemu odwadniającego. Pan Jerzy Gadaczek stwierdził, że jest to zadanie gminy i jeżeli wydano pieniądze na wykonanie ekspertyzy, to należy kontynuować badania już rozpoczęte. Pani  Zofia Krzykawska na ręce komisji złożyła pismo, w wyżej wymienionej sprawie z prośbą o udzielenie pisemnej odpowiedzi.

Kolejny problem, na który uwagę radnych zwrócili przedstawiciele S-PTP uczestniczący w posiedzeniu, to współpraca z organizacjami pozarządowymi.

Pani Zofia Krzykawska poruszyła sprawę ograniczania czasu merytorycznych wypowiedzi przedstawicieli stowarzyszeń na sesjach Rady Gminy oraz braku możliwości zgłaszania uwag do projektów uchwał przed przystąpieniem do głosowania, zwracając uwagę na fakt, że w okresie pomiędzy posiedzeniami komisji a obradami sesji mogą zaistnieć okoliczności, które spowodują konieczność ponownego rozpatrzenia projektu uchwały i naniesienia ewentualnych zmian w jej treści. Ponadto treść każdej uchwały, przed głosowaniem powinna być odczytana przez wnioskodawcę, aby oprócz radnych, wiedzieli również zaproszeni goście i mieszkańcy uczestniczący w obradach, jakich spraw dotyczy poddana pod głosowanie uchwała.

 

25.01.2012r. – Spotkanie w Urzędzie Gminy Bobrowniki w sprawie nowego adresu Stowarzyszenia S-PTP.

W spotkaniu uczestniczyli: Pan Arkadiusz Ziemba – Wójt Gminy Bobrowniki oraz Panie Zofia Krzykawska – wiceprezes i Pani Joanna Waler- skarbnik Stowarzyszenia: S-PTP. Podczas spotkania przeanalizowano projekt Umowy użyczenia pomieszczenia w Domu Kultury w Siemoni, z przeznaczeniem na biuro stowarzyszenia oraz zasad współpracy. Ustalenia:

  • projekt umowy pod względem prawnym nie budził zastrzeżeń,
  • projekt ten zostanie przesłany do Pani Elżbiety  Kozak - Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Bobrownikach do dalszych konsultacji,
  • stowarzyszenie S-PTP po podpisaniu umowy użyczenia, będzie mogło posługiwać się adresem Domu Kultury w Siemoni.

 

26.01.2012r. – XVI Sesja Rady Gminy.

W obradach XVI Sesji Rady Gminy uczestniczyła wiceprezes S-PTP Pani Zofia Krzykawska oraz członek stowarzyszenia Pan Leszek Fałek reprezentujący mieszkańców Siemoni i Sączowa, których posesje znajdują się przy ulicy Wolności.

W sprawach różnych zabrała głos wiceprezes S-PTP, Pani Zofia Krzykawska, która zwróciła uwagę zebranych na powracający problem projektowanego połączenia kolejowego MPL „Katowice” w Pyrzowicach z miastami Aglomeracji Górnośląskiej. W swoim wystąpieniu oświadczyła, że:

  • mieszkańcy gminy jak również władze samorządowe nie mogą godzić się na to, aby głosy sprzeciwu wyrażane wobec tej inwestycji pozostawały bez odpowiedzi. Do chwili obecnej, na żadnym spotkaniu, inwestor- PKP PLK ani projektant nie przedstawili alternatywnego przebiegu linii kolejowej poza obszarem gminy Bobrowniki,
  • nie wzięto pod uwagę naszych sugestii, by kolej skierować na Tarnowskie Góry,  aby przedsięwzięcie to miało uzasadnienie ekonomiczne (duża ilość pasażerów decydujących się na dojazd do pracy, na uczelnie i do szkoły koleją, poprowadzenie nowej linii kolejowej istniejącym szlakiem - zmniejszenie kosztów inwestycji o kwoty przeznaczone na odszkodowania z tytułu wysiedleń i wywłaszczeń)

Niestety, nikt nie bierze pod uwagę względów ekonomicznych, ważny jest tylko czas   przejazdu, skrócony do 30 minut.

Pani Zofia Krzykawska stwierdziła, że Gmina  bardzo dużo zrobiła dla aglomeracji górnośląskiej, gdyż zgodziła się na zbudowanie autostrady A-1, z której nie ma żadnego pożytku dla gminy i mieszkańców, ponieważ jest to inwestycja tranzytowa.

Działania mieszkańców przyczyniły się do odsunięcia kolejnej inwestycji liniowej jaką jest kolei dużych prędkości.

Spotkanie z projektantami kolei jest bardzo ważne, dlatego też powinni w nim uczestniczyć przedstawiciele  reprezentujący wszystkie środowiska naszej Gminy, a po tym spotkaniu powinny być wystosowane pisma do ważnych instytucji, gdyż do tej pory nie odpowiedziano nam, kto będzie utrzymywał to połączenie regionalne. Należy wziąć pod uwagę , że za to połączenie, w przyszłości koleje każą płacić samorządom lokalnym. Pani Zofia Krzykawska powiedziała, że jeśli nie będziemy upominać się o swoje prawa i nie uzyskamy odpowiedzi na nasze zapytania, to nie powinniśmy się zgadzać na przebieg kolei przez teren Gminy Bobrowniki. Zgłoszone wnioski przez Panią Wiceprezes:

  • zorganizowanie II Gminnej Konferencji Prasowej, która nagłośniłaby szeroko w społeczeństwie  problem kolei,
  • kontynuowanie prowadzenia systematycznych badań piezometrycznych ( zaapelowała do władz Gminy o podjęcie działań w zakresie pozyskania środków zewnętrznych z przeznaczeniem na prowadzenie odczytów, sporządzanie bieżących  analiz, konserwację piezometrów).
  • konieczność ścisłej współpracy organizacji pozarządowych z samorządem. Stowarzyszenie  powinno być partnerem z  możliwością zabieranie głosu poprzez swojego przedstawiciela w merytorycznej dyskusji,
  • konieczności przeprowadzenia inwentaryzacji drzewostanu w Parku w Rogoźniku w celu wyeliminowania niekontrolowanej wycinki drzew.

Podczas obrad sesji głos zabrał także Pan Leszek Fałek członek stowarzyszenia S-PTP pytając o:

  • terminy wykonania chodnika i odprowadzenia wód deszczowych z ul. Wolności,
  • możliwość przebudowania rowów otwartych na zamknięte,
  • możliwość wykonania chodnika przy autostradzie w ramach rekompensaty za straty powstałe podczas budowy autostrady i korzystania dróg powiatowych i gminnych,
  • termin spotkania z GDDKiA przed oddaniem autostrady do użytku,

Pan L. Fałek zwrócił się do Pani Przewodniczącej Rady Gminy  z prośbą o przekazanie protokołu ze spotkania w GDDKiA, które odbyło się w czerwcu ub. roku z zapytaniem – kiedy popłynie woda rowem odwadniającym ul. Kościuszki w Siemoni?

Na pytania i wnioski zgłoszone przez przedstawicieli stowarzyszenia  podczas XVI Sesji Rady Gminy odpowiedział Pan Wójt:

  • do chwili obecnej nie mamy pewności, czy monitorowanie piezometrów jest zadaniem własnym gminy i gdyby okazało się to niemożliwe, czy w tej sytuacji Stowarzyszenie nie mogłoby czynić starań o sfinansowanie tego zadania? Według wyliczeń Firmy INTER-GEO roczne koszty odczytów wyniosłyby 12,5 tys. zł rocznie (netto), przy czy Firma ta jednak nie złożyła do tut. Urzędu stosownej oferty,
  • budowa dalszej części chodnika na ul. Wolności, musi zostać odłożona w czasie z uwagi na konieczność budowy ul. Cmentarnej, której wartość wyniesie ponad 800 tys. zł.
  • rowy przy autostradzie są budowane zgodnie z projektami, zaś rowy przydrożne to zadanie PZD. Na rowy odwadniające i ich modernizację staramy się też pozyskać  środki z  programu p.powodziowego.
  • przed decyzją o budowie autostrady nie wynegocjowano z GDDKiA żadnego pakietu, a aktualnie to dzięki Firmie BUDIMEX trwają prace naprawcze, polegające na odtworzeniu nawierzchni dróg, z których firma korzystała.
  • termin spotkania z GDDKiA- spotkanie spróbujemy zorganizować  jak najszybciej, o czym powiadomimy wszystkich zainteresowanych.

Po wypowiedzi Pana Wójta, Pani Zofia Krzykawska oświadczyła, że stowarzyszenie nie uchyla się od pomocy w zdobywaniu środków na badania piezometryczne, prosi o zorganizowanie spotkania, podczas którego zostanie wypracowana odpowiednia strategia.

Przewodnicząca Rady  Gminy Pani Katarzyna Cofała, udzielając odpowiedzi Panu Leszkowi Fałkowi stwierdziła, że protokół zostanie dostarczony w ciągu 14 dni. Natomiast odprowadzenie wód, zgodnie z przeprowadzonymi ustaleniami, nowym ujęciem  nastąpi w przyszłym tygodniu.

Więcej informacji :

  • Na stronie BIP Urzędu Gminy Bobrowniki w zakładce Działalność Rady Gminy, Kadencja 2010-2014, Protokoły z Sesji  -  czytaj
  • Bobrowniki TV- Relacja z XVI Sesji Rady Gminy Bobrowniki - zobacz

 

27.01.2012r. – Spotkanie  w Urzędzie Gminy Bobrowniki z przedstawicielami zespołu projektantów połączenia kolejowego MPL "Katowice " w Pyrzowicach z miastami aglomeracji górnośląskiej.

Spotkanie zorganizował Pan Arkadiusz Ziemba – Wójt Gminy Bobrowniki.

W spotkaniu uczestniczyli: Pani Katarzyna Cofała - Przewodnicząca Rady Gminy Bobrowniki, Pan Tomasz Gajek – Kierownik Referatu Ochrony Środowiska, Pan Stanisław Przybylak  - Przewodniczący Komisji Rozwoju, Infrastruktury i Środowiska, Panowie: Piotr Mleko - Koordynator techniczny, Pan Michael Kremmer – Kierownik Projektu, Panie: Zofia Krzykawska –Wiceprezes, Pani Joanna Waler - Skarbnik Stowarzyszenia: S-PTP, Pani Irena Garczarczyk- Sołtys Sączowa, mieszkańcy Bobrownik i Dobieszowic najbardziej zagrożeni projektowaną inwestycją.

Podczas spotkania mieszkańcy, którzy będą musieli żyć między nasypami wybudowanej autostrady A1 i nasypami lub wykopami projektowanej kolei pytali, jakie rozwiązania społeczne i techniczne przewidziane są w projekcie dla zminimalizowania zagrożeń jakie zostaną skumulowane w wyniku realizacji obu inwestycji? Na jakich zasadach będą przebiegały wywłaszczenia i wykupy i jaka będzie ich skala, jeżeli dojdzie do budowy kolei. Mieszkańcy zwrócili także uwagę projektantów na to, że teren jest trudny pod względem hydrologicznym i wymaga szczególnej uwagi przy projektowaniu.

Pan Wójt podkreślił, że projekt powinien zawierać takie rozwiązania, które uwzględnią wszystkie uwarunkowania środowiska i nawet jeżeli obecnie nie da się przewidzieć wszystkich mogących w przyszłości wystąpić zdarzeń, to nie będą stanowiły zagrożeń dla ludzi i zwierząt.

Pani Zofia Krzykawska odniosła się w swojej wypowiedzi do problemów, które wystąpiły podczas budowy autostrady A1 – budowa realizowana była zgodnie z projektem, który nie został dostosowany do trudnych warunków hydrogeologicznych, co ujawniły ponadnormatywne opady deszczu w maju 2010 r. Wszyscy uczestnicy spotkania reprezentujący Gminę Bobrowniki po raz kolejny wyrazili protest przeciw planowanej inwestycji kolejowej.

 

30.01.2012r. – Dom Kultury w Siemoni. Spotkanie w sprawie projektowanego połączenia kolejowego MPL ”Katowice" w Pyrzowicach z miastami aglomeracji górnośląskiej.

W spotkaniu uczestniczyli: Pan Jacek Mościński - radny Gminy Bobrowniki, członkowie zarządu S-PTP Panie: Magdalena Wójcik - prezes, Zofia Krzykawska - wiceprezes, Maria Czerwiecka - sekretarz oraz Panowie: Jerzy Gadaczek - wiceprezes, Tadeusz Kańtoch - członek zarządu, Pan Leszek Fałek- członek stowarzyszenia.

Celem spotkania było opracowanie treści pism, które zostaną skierowane do różnych instytucji państwowych i branżowych, wyrażających sprzeciw wobec planowanej inwestycji kolejowej. Uzasadnienia dotyczyły:

  • niewystarczającej liczby pasażerów na projektowanym odcinku,
  • traktowania mieszkańców jako przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego, a nie jak ”natrętne muchy”
  • niepohamowanej, żywiołowej urbanizacji terenów podmiejskich,
  • działań administracji nie uwzględniających zrównoważonych rozwiązań,
  • nadmiernej eksploatacji przyrody, którą utożsamia się z hamowaniem rozwoju.

 



Poprawiony: niedziela, 09 lutego 2014 17:44