Start Siemonia-rys historyczny
Legendy
Materiały źródłowe.
Wszystkie strony

Historia Siemoni i okolic zamieszkiwanych od wieków przez naszych przodków jest bardzo złożona i niestety cząstkowa, głównie z uwagi na brak możliwości dotarcia do większości śladów życia i działalności człowieka na tym terenie na przestrzeni wieków. Dlatego właśnie podjęto próbę zgłębienia dziejów tej ziemi, by przybliżyć nam, dziś żyjącym, wiedzę o naszych korzeniach.

Tego niezwykle trudnego i żmudnego zadania podjął się w 2010r.  Pan Jacek Kłosiński - poszukując materiałów historycznych, ujętych w kronikach, zapisanych zazwyczaj w księgach parafialnych, tudzież w opracowaniach naukowych i publikacjach prasowych a także korzystając z wiedzy opartej na podaniach ludowych, legendach czy wykopaliskach. Niezwykle pomocne okazały się tutaj notatki i badania historyczne Pana Henryka Sznury, rodowitego mieszkańca Siemoni (udostępnione S-PTP z archiwum rodzinnego przez Panią Joannę Możdżeń-Mieczyńską), który przez kilkanaście lat przed i po II wojnie światowej jako archeolog - amator i kolekcjoner zabytków minionych epok gromadził i dokumentował wszelkie materiały mające związek z egzystencją ludzką na przestrzeni wieków w okolicy Siemoni. Wszystkie te, niezwykle cenne dokumenty usystematyzowała i przedstawiła w publikowanym poniżej materiale Pani Joanna Waler.

Materiały źródłowe wykorzystane w naszych  artykułach zamieszczone są na stronie - "Materiały źródłowe"

Jednocześnie, zwracamy się do Państwa z prośbą o pomoc. Wśród rodzinnych pamiątek być może znajdują się jakieś cenne informacje, ciekawe dokumenty, unikalne zdjęcia itp, które mogą okazać się bardzo przydatne przy przygotowywaniu tej monografii.

Chętnych do współpracy prosimy o kontakt. (Dane kontaktowe w Zakładce: Kontakt z nami.) Z góry dziękujemy za pomoc.

Zapraszamy do lektury!

Poprawiony: piątek, 14 lipca 2017 23:19