STOWARZYSZENIE SIEMONIA - PRZESZŁOŚĆ TERAŹNIEJSZOŚĆ PRZYSZŁOŚĆ

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start Siemonia-rys historyczny
Email Drukuj PDF
Spis treści
Siemonia - rys historyczny
Położenie geograficzne
Charakterystyka środowiska
Odkrycia archeologiczne
Historia powstania wsi
Dzieje Parafii Siemonia
Kościól parafialny
Historia szkoły
Historia linii kolejowej
Piaskownia Siemonia
Ochotnicza Straż Pożarna
Legendy
Materiały źródłowe.
Wszystkie strony

 

 

 

 

 

 

 

 

Historia Siemoni i okolic zamieszkiwanych od wieków przez naszych przodków jest bardzo złożona i niestety cząstkowa, głównie z uwagi na brak możliwości dotarcia do większości śladów życia i działalności człowieka na tym terenie na przestrzeni wieków. Dlatego właśnie podjęto próbę zgłębienia dziejów tej ziemi, by przybliżyć nam, dziś żyjącym, wiedzę o naszych korzeniach.

Tego niezwykle trudnego i żmudnego zadania podjął się w 2010r.  Pan Jacek Kłosiński - poszukując materiałów historycznych, ujętych w kronikach, zapisanych zazwyczaj w księgach parafialnych, tudzież w opracowaniach naukowych i publikacjach prasowych a także korzystając z wiedzy opartej na podaniach ludowych, legendach czy wykopaliskach. Niezwykle pomocne okazały się tutaj notatki i badania historyczne Pana Henryka Sznury, rodowitego mieszkańca Siemoni (udostępnione S-PTP z archiwum rodzinnego przez Panią Joannę Możdżeń-Mieczyńską), który przez kilkanaście lat przed i po II wojnie światowej jako archeolog - amator i kolekcjoner zabytków minionych epok gromadził i dokumentował wszelkie materiały mające związek z egzystencją ludzką na przestrzeni wieków w okolicy Siemoni. Wszystkie te, niezwykle cenne dokumenty usystematyzowała i przedstawiła w publikowanym poniżej materiale Pani Joanna Waler.

Materiały źródłowe wykorzystane w naszych  artykułach zamieszczone są na stronie - "Materiały źródłowe"

Jednocześnie, zwracamy się do Państwa z prośbą o pomoc. Wśród rodzinnych pamiątek być może znajdują się jakieś cenne informacje, ciekawe dokumenty, unikalne zdjęcia itp, które mogą okazać się bardzo przydatne przy przygotowywaniu tej monografii.

Chętnych do współpracy prosimy o kontakt. (Dane kontaktowe w Zakładce: Kontakt z nami.) Z góry dziękujemy za pomoc.

Zapraszamy do lektury!

 Poprawiony: piątek, 14 lipca 2017 23:19  
Start Siemonia-rys historyczny