STOWARZYSZENIE SIEMONIA - PRZESZŁOŚĆ TERAŹNIEJSZOŚĆ PRZYSZŁOŚĆ

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Email Drukuj PDF
Spis treści
Kalendarium - 2011r.
STYCZEŃ 2011r
LUTY 2011r
MARZEC 2011r.
KWIECIEŃ 2011r
MAJ 2011r.
CZERWIEC 2011r.
LIPIEC 2011r
SIERPIEŃ 2011r.
WRZESIEŃ 2011r
PAŹDZIERNIK 2011r.
LISTOPAD 2011r.
GRUDZIEŃ 2011r.
Wszystkie strony

 

WRZESIEŃ 2011r. Fot.J.Waler

 

05.09.2011 r. Spotkanie w Urzędzie Gminy Bobrowniki z Panią Marią Dukalską – Dziki, Kierownikiem Referatu Mienia Komunalnego i Zagospodarowania Przestrzennego.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele S – PTP: Pani Zofia Krzykawska – wiceprezes, Pan Jerzy Gadaczek –wiceprezes, Pan Leszek Fałek- członek stowarzyszenia.
W ramach konsultacji społecznych zapoznano się z projektem Zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Bobrowniki. Zwrócono uwagę na:

  • konieczność ochrony stanowisk muraw kserotermicznych na Górze Korzystnej i Wale Siemońskim w Siemoni, oraz na południowym stoku Buczyny w Rogoźniku,
  • objęcie kwalifikowaną formą ochrony przyrody( zespołu chronionego krajobrazu lub użytku ekologicznego) doliny potoku Jaworznik,
  • przywrócenie naturalnej retencji na obszarach przylegających do budowanej autostrady A1,
  • nie zamieszczanie w Studium kolei relacji MPL w Pyrzowicach – Katowice i kolei dużych prędkości, przeciw którym protestują mieszkańcy Gminy Bobrowniki od roku 2009,
  • zaznaczenie w Studium terenów rezerwowych, niezbędnych do osiedleń na wypadek koniecznych wywłaszczeń związanych z planowanymi inwestycjami lub katastrof, które mogą wystąpić w związku z autostradą A1, MPL, powodziami wywołanymi nadmiernymi opadami lub awariami obiektów hydrotechnicznych na zbiornikach pochodzenia antropogenicznego w Rogoźniku i Wymysłowie,
  • mogące wystąpić osuwiska skarp w Ośrodku Wypoczynkowym i na zboczach Buczyny.

Zaproponowano uwzględnienie tych uwag w części opisowej, jak również w załącznikach graficznych Studium.

 

09.09.2011 r.  -  Zebranie Wiejskie w Bobrownikach.


W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele S – PTP: Pani Zofia Krzykawska – wiceprezes, Pani Maria Czerwiecka – sekretarz, Pan Tadeusz Kańtoch i Pan Janusz Gwóźdź- członkowie Zarządu, Pani Wiesława Furgacz- członek S-PTP.


Jednym z problemów omawianych na zebraniu był projekt lokalizacji kolei relacji Katowice – Pyrzowice na obszarze Gminy Bobrowniki. Obawy mieszkańców związane są z brakiem informacji w jaki sposób zostaną potraktowani mieszkańcy, którzy będą pozostawieni między nasypami autostrady A1 i kolei (jeżeli ten projekt zostanie zrealizowany).
W dyskusji, Pani Zofia Krzykawska – Wiceprezes S - PTP zwróciła uwagę na:

  • lekceważący stosunek inwestora -  PKP PLK do samorządów lokalnych, ponieważ na zaproszenie Sołtysa Bobrownik, Pana Włodzimierza Koźmińskiego nikt z PKP PLK na zebranie wiejskie nie przyjechał. Inwestor ma obowiązek udzielenia odpowiedzi na wszystkie pytania mieszkańców, które dotyczą planowania inwestycji na ich działkach lub w bezpośrednim sąsiedztwie. Dotychczas nie odbyły się żadne konsultacje społeczne w sprawie kolei Katowice – MPL w Pyrzowicach,
  • wspólne działania sołectw Gminy Bobrowniki przeciw kolejnej inwestycji liniowej, mającej znaczący wpływ na środowisko przyrodnicze, społeczne i kulturowe; pisanie protestów indywidualnych i zbiorowych, popierających stanowisko zawarte w uchwałach Zebrań Wiejskich i Rady Gminy Bobrowniki wyrażające sprzeciw wobec tej inwestycji,
  • problemy społeczne i środowiskowe, które wystąpiły podczas budowy autostrady A1 i będą ulegały kumulacji z problemami jakie będą towarzyszyły nie tylko budowie ale także eksploatacji obu inwestycji liniowych
  • koncentrację zanieczyszczeń, które będą zagrażały zdrowiu i życiu mieszkańców, szczególnie dzieci i ludzi starszych,
  • zagrożenia ekonomiczne, które spowodują zahamowanie rozwoju gminy, ponieważ są to tylko inwestycje tranzytowe budowane na terenach leśnych oraz użytkowanych rolniczo i turystycznie.

Uczestnicy zebrania zgodzili się ze wszystkimi uwagami i zadeklarowali wspólne działania mające na celu obronę interesów mieszkańców i gminy.

 

15.09.2011 r  –  XI Sesja Rady Gminy


W obradach XI Sesji uczestniczyła Pani Zofia Krzykawska – Wiceprezes S-PTP.

W sprawach różnych, Wiceprezes Stowarzyszenia: SIEMONIA-PRZESZŁOŚĆ TERAŹNIEJSZOŚĆ PRZYSZŁOŚĆ zadała następujące pytania:

  • czy została zawarta umowa na kontynuowanie badań poziomu wód gruntowych w piezometrach gminnych, znajdujących się w Siemoni, w sąsiedztwie budowanej autostrady A1,
  • dlaczego inwestor -  PKP PLK nie przeprowadził dotychczas rzetelnych konsultacji społecznych w sprawie projektowanej kolei relacji Katowice – MPL w Pyrzowicach i czy zostaną wystosowane pisma do PKP PLK i do Urzędu Marszałkowskiego w sprawie odmowy przyjazdu na zebranie wiejskie w Bobrownikach przedstawicieli ww.

Oprócz zadanych pytań Pani Zofia Krzykawska zwróciła uwagę na uciążliwości wynikające z funkcjonowania lotniska w Pyrzowicach i że mieszkańcy mogą ubiegać się o rekompensaty; potrzebne są aktualne badania klimatu akustycznego, zanieczyszczeń powietrza i gleby. Należy również pamiętać, aby w przyszłości w negocjacjach i umowach zabezpieczyć rekompensaty dla osób fizycznych i Gminy Bobrowniki za poniesione szkody w wyniku budowy inwestycji mających znaczący wpływ na środowisko.
Więcej informacji:

  • na stronie Bip Urzędu Gminy Bobrowniki w zakładce: Działalność Rady Gminy, Kadencja 2010-2014, Kategorie: Protokoły z Sesji, Protokół nr XI/2011 z Sesji Rady Gminy Bobrowniki w dniu 15 września 2011r.  - ( przeczytaj )
  • Telewizja Internetowa Bobrowniki.TV - relacja z sesji  - ( zobacz )

 

20.09.2011 r.   -  Zebranie Wiejskie w Siemoni.

W Publicznym Gimnazjum w Siemoni odbyło się Zebranie Wiejskie poświęcone zagospodarowaniu środków z funduszu sołeckiego na 2012r. Na zebraniu  poruszone zostały także sprawy uciążliwości inwestycji liniowych ( autostrada, kolej regionalna) oraz pobliskiego lotniska dla mieszkańców. Zwrócono uwagę władz gminnych na do tej pory  nierozwiązaną sprawę podtopień posesji przy ul. Wolności w Siemoni i Sączowie. Poproszono o bieżące monitorowanie zainstalowanych  piezometrów (regularny odczyt). Dużo emocji wzbudziła sprawa wieczystej dzierżawy terenu pod pawilonem w Siemoni dla GS w Wojkowicach. Omówiono również sprawy związane z rewitalizacją terenu wokół Domu Kultury i budowę parkingu przy kościele. Poruszono  kwestię planowanej wycinki drzew wzdłuż ulicy Młyńskiej. Zwrócono także uwagę na stale rosnącą rolę Domy Kultury w życiu mieszkańców, szczególnie naszych dzieci i młodzieży. Doceniono zaangażowanie i determinację pracowników Domu Kultury w tworzeniu nowego oblicza kulturowego naszej miejscowości. To oczywiście, tylko niektóre z poruszonych tematów. Spraw dotykających mieszkańców było znacznie więcej. Szkoda więc, że tak niewielu mieszkańców zdecydowało się na udział w tym zebraniu.

Członkowie S-PTP  podczas obrad zgłosili następujące problemy, których rozwiązanie jest ważne dla społeczności lokalnej:

  • Pan Jerzy Gadaczek - wiceprezes stowarzyszenia poprosił o wyjaśnienie, dlaczego zostały zaznaczone drzewa do wycięcia wzdłuż drogi wojewódzkiej 913, na Pomłyniu (97 drzew), czy wszystkie drzewa, które mają 80-100 lat nadają się do wycięcia ze względu na stan fizjologiczny, czy jest to powód czysto ekonomiczny – przeznaczenie drewna na parkiety, okleiny etc. a zagrożenie dla ruchu drogowego jest tylko pretekstem do wycinki.  Apelował do Pana Wójta Arkadiusza Ziemby aby w obecnej sytuacji, kiedy wycięto wiele drzew pod budowaną autostradę A1 i zanieczyszczenie powietrza na obszarze gminy będzie rosło z chwilą oddania autostrady do użytkowania, należy ograniczyć do minimum wycinanie drzew, szczególnie liściastych, które odgrywają znaczącą rolę w oczyszczaniu powietrza.
  • Pan Leszek Fałek – członek S-PTP przedstawił aktualne problemy związane z podtopieniami na ulicy Wolności w Siemoni i Sączowie. Stwierdził, że uregulowanie zaburzonych stosunków wodnych wymaga kompleksowego rozwiązania problemów związanych z melioracją i naturalną retencją. Jeżeli nie będzie współdziałania Urzędu Gminy Bobrowniki, Powiatowego Zarządu Dróg, inwestora A1 – Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Katowicach, to obecnie prowadzone działania doraźne nie rozwiążą problemów ani teraz, ani w przyszłości. Mieszkańcy, poszkodowani w wyniku zalań i podtopień  nadal czują się zagrożeni, widząc opieszałość urzędów i instytucji, oraz obojętność na krzywdę ludzką. Do tej pory poszkodowani nie otrzymali rekompensat za poniesione straty w wyniku zalań i podtopień, które wystąpiły w maju 2010r.
  • Pani Zofia Krzykawska – wiceprezes S – PTP zaapelowała o uwzględnienie w przyszłorocznym budżecie funduszy na opracowanie planu dobudowy wyjścia awaryjnego Domu Kultury w Siemoni. Wyjście awaryjne jest niezbędne przy realizacji imprez masowych, jakie mogą odbywać się w sali widowiskowej. Sala ta może również pełnić funkcję sali wystawowe j- dla gminnych wystaw promujących dorobek kulturalny, historyczny, walory przyrodnicze i turystyczne Gminy Bobrowniki. W imieniu S-PTP podziękowała Pani Bogusławie Katolik za ożywienie działalności Domu Kultury  w Siemoni poprzez organizowanie różnorodnych imprez kulturalnych dla mieszkańców, oraz zajęć rozwijających zainteresowania i uzdolnienia plastyczne dzieci. Podziękowała także Pani Małgorzacie Trzcionce za promowanie czytelnictwa i wzbogacanie zbiorów bibliotecznych.

 

23.09.2011r.  -    Zebranie Wiejskie w Dobieszowicach.


W zebraniu uczestniczyli przedstawiciele S-PTP: Pani Zofia Krzykawska- wiceprezes, Pani Maria Czerwiecka – sekretarz, członkowie Zarządu –Pan Tadeusz Kańtoch i Pan Jan Gwóźdź, Pan Leszek Fałek – członek stowarzyszenia.


Sołtys Dobieszowic – Pan Roman Kańtoch zwrócił się z prośbą do Pani Zofii Krzykawskiej o przekazanie informacji na temat planowanej kolei regionalnej relacji Katowice MPL Pyrzowice, na obszarze Gminy Bobrowniki. Pani Zofia Krzykawska przedstawiła zebranym najważniejsze problemy związane z projektowaną koleją od 2009 r. do chwili obecnej. Zwróciła uwagę na:

  • zagrożenia dla zdrowia i życia wynikające z kumulacji i koncentracji zanieczyszczeń powietrza, wody i gleby (Autostrada A1, MPL w Pyrzowicach, projektowana kolej regionalna); zaburzenia klimatu akustycznego, fragmentację obszarów leśnych, degradację terenów użytkowanych rolniczo, ograniczenie przestrzeni niezbędnej do rekreacji i wypoczynku, nieodwracalne zmiany w ekosystemach
  • zagrożenia ekonomiczne – spadek wartości działek sąsiadujących z inwestycjami liniowymi, ograniczenie dotychczas prowadzonych upraw a w konsekwencji dochodów
  • dodatkowe koszty związane z naprawą szkód w budynkach mieszkalnych (pęknięcia ścian i stropów) oraz z wyciszaniem ścian i okien przed hałasem
  • antropogeniczne, nieodwracalne zmiany w krajobrazie
  • zaburzenie stosunków wodnych w zlewni Brynicy (wykopy i nasypy)
  • dezintegrację obszarów wiejskich; utrudniony kontakt rodzin mieszkających po obydwu stronach autostrady i projektowanej kolei,
  • brak prawdziwych konsultacji, jakie powinien z mieszkańcami przeprowadzić inwestor
  • podawanie  przez PKP PLK na zebraniach wiejskich sprzecznych, a nawet nieprawdziwych informacji, prowokujących  protesty mieszkańców,
  • ignorowanie wniosków i uwag mieszkańców zgłaszanych do PKP PLK i Urzędu Marszałkowskiego

Mieszkańcy Dobieszowic postanowili nadal wyrażać swój sprzeciw wobec projektowanej linii kolejowej relacji Katowice – Pyrzowice.

 



Poprawiony: niedziela, 09 lutego 2014 17:29