STOWARZYSZENIE SIEMONIA - PRZESZŁOŚĆ TERAŹNIEJSZOŚĆ PRZYSZŁOŚĆ

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Email Drukuj PDF
Spis treści
Kalendarium - 2011r.
STYCZEŃ 2011r
LUTY 2011r
MARZEC 2011r.
KWIECIEŃ 2011r
MAJ 2011r.
CZERWIEC 2011r.
LIPIEC 2011r
SIERPIEŃ 2011r.
WRZESIEŃ 2011r
PAŹDZIERNIK 2011r.
LISTOPAD 2011r.
GRUDZIEŃ 2011r.
Wszystkie strony

MAJ 2011r. Fot. J.Waler


 

10.05.2011 r.  - Przegląd drzewostanu w Ośrodku Szkoleniowo Wypoczynkowym w Rogoźniku.

Znakowanie drzew uschniętych, zamierających, zagrażających bezpieczeństwu. W wyżej wymienionych pracach uczestniczyli: Elżbieta Olszówka – podinspektor Referatu Ochrony Środowiska Urzędu Gminy Bobrowniki, Zofia Krzykawska – wiceprezes Stowarzyszenia: S-PTP, Jan Gwóźdź – członek Zarządu Stowarzyszenia: S-PTP

Fot. J. Gwóźdź, J. Waler

Na zdjęciu nr 2 i nr 4  - widzimy kosa (Turdus merula), który szczególnie upodobał sobie park w Rogoźniku. W Siemoni zaś najczęściej można go spotkać w ogrodach i zadrzewieniach śródpolnych. Przypominamy, że kos w Polsce objęty jest ścisłą ochroną gatunkową.

 

16.05.2011 r. -  Posiedzenie Komisji Rozwoju, Infrastruktury i Środowiska poświęcone bezpieczeństwu w Gminie Bobrowniki.

W związku z rozpoczynającym się sezonem letniego wypoczynku nad zbiornikami wodnymi w Rogoźniku, problem zabezpieczenia osób przebywających nad wodą przedstawił prezes Oddziału Rejonowego WOPR w Będzinie pan Janusz Prętkiewicz. Pan Mieczysław Błoński prezes OSP przedstawił wyniki kontroli hydrantów w Gminie Bobrowniki. Komendant Posterunku Policji w Wojkowicach, podinspektor Ryszard Skowroński omówił zasady funkcjonowania dodatkowych patroli policji. Zofia Krzykawska wiceprezes StowarzyszeniaS-PTP wystąpiła z wnioskiem o sprawdzenie, czy nowy maszt telefonii GSM w Siemoni jest budowany zgodnie z aktualną decyzją o środowiskowych uwarunkowaniach dla tej inwestycji, zwróciła również uwagę na fakt, że od stycznia br. żadne z dotychczas ustalonych działań związanych z odwodnieniem ulicy Wolnności w Siemoni i Sączowie nie zostały wykonane.

Fot. J. Waler ( Maszty telefonii GSM w Siemoni)

 

17.05.2011 r. -  Wizja lokalna na autostradzie A1.

W wizji uczestniczyli: Jerzy Chwała – przewodniczący Rady Gminy Bobrowniki, Katarzyna Cofała – przewodnicząca Komisji Rozwoju, Infrastruktury i Środowiska, sołtys sołectwa Siemonia, Zofia Krzykawska - wiceprezes S-PTP, Jolanta Tomaszowska – członek S-PTP, Leszek Fałek – członek  S-PTP. Podczas wizji stwierdzono: spłycenie rowu i zamulenie przepustów (rów obok posesji pana Jana Gwoździa), zniszczoną czarną folię wyścielającą rów po stronie zachodniej nasypu autostradowego, zamulenie i spłycenie rowu, zastoiska wodne i płycizny, w których pływały kijanki, brak możliwości grawitacyjnego spływu wód, zastoiska wodne i zabagnienia po wschodniej stronie nasypu, zawilgocone mury domu i wodę w kanale (20 cm) w garażu na posesji pani Jolanty Tomaszowskiej.

Fot. Z.Krzykawska    ( Zdj. 1,  2 - wypływ wody spod nasypu po str. zach;  zdj. 3 - brak rowu odwadniającego po wsch. str. nasypu; zdj. 4, 5, 9 - prowizoryczny rów odwadniający po zach. str. nasypu; zdj. 6 , 7 - zamulone dno rowu odwadniającego uniemożliwia grawitacyjny spływ wody; zdj. 8 - zastoisko wodne przed przejściem dla zwierząt)

18.05.2011 r.  - Posiedzenie Zarządu S-PTP.

W sprawach różnych pani Krystyna Kotuła – członek S-PTP i pan Leszek Fałek- członek S-PTP, mieszkańcy ulicy Wolności w Siemoni stwierdzili, że czas upływa, a prace odwodnieniowe i melioracyjne nie są realizowane. Przekazali swoje obawy o stan swoich posesji w związku z nadal utrzymującym się zagrożeniem związanym z ponownymi opadami.

 

19.05.2011 r. -  Przewóz kijanek z wysychających płycizn na dnie rowu odwadniającego (po zachodniej stronie nasypu autostrady A1) do zbiornika w Rogoźniku.

Pan Leszek Fałek odłowił do wiadra (10 l) kijanki i razem z wiceprezesem S-PTP, Zofią Krzykawską przewieźli kijanki do zbiornika w Rogoźniku.

Fot. L.Fałek i Z.Krzykawska

Obecnie na całym świecie notuje się spadek liczebności płazów, jest to widoczne zwłaszcza w wysoko uprzemysłowionych krajach Europy. Płazy są zwierzętami o dużej wrażliwości na zmiany środowiska. Szczególnie zagrożone są miejsca ich naturalnego rozrodu - niewielkie zbiorniki wodne, które zanikają lub są przekształcane w wyniku wielu czynników (zmiany antropologiczne,ocieplenie klimatu, obniżenie poziomu wód gruntowych, zanieczyszczenie środowiska, itp.). Wszystkie krajowe gatunki płazów są w Polsce objęte ochroną prawną (na mocy Rozporządzenia Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 6 stycznia 1995 r.).

W świetle tych informacji - beztroskę inwestorów i wykonawców autostrady A1 oraz nie stosowanie się do zapisów  raportu środowiskowego- pozostawiamy bez komentarza.

"Nie wszędzie, gdzie jest woda, muszą być żaby; ale gdzie słychać żaby, tam jest woda"- autor cytatu: Johann Wolfgang Goethe

 

20.05.2011 r.  - Kolejny przegląd drzewostanu w Ośrodku Szkoleniowo Wypoczynkowym w Rogoźniku.

Znakowanie drzew uschniętych, zamierających, zagrażających bezpieczeństwu. W wyżej wymienionych pracach uczestniczyli: Elżbieta Olszówka – podinspektor Referatu Ochrony Środowiska Urzędu Gminy Bobrowniki, Zofia Krzykawska – wiceprezes Stowarzyszenia: S-PTP, Jerzy Gadaczek –  wiceprezes Stowarzyszenia: S-PTP.

Fot. Z. Krzykawska

Przypominamy, że za samowolne usunięcie drzew lub krzewów grożą wysokie kary! (Ustawa z dnia 16.04.2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2009 r. nr 151, poz. 1220 ze zm.). Proponujemy zapoznanie się z artykułem umieszczonym w "Gazecie Podatkowej" dnia 17.06.2011r

pt. "ZEZWOLENIE I OPŁATY ZA WYCIĘCIE DRZEW" ( czytaj )

 

 



Poprawiony: niedziela, 09 lutego 2014 17:29