STOWARZYSZENIE SIEMONIA - PRZESZŁOŚĆ TERAŹNIEJSZOŚĆ PRZYSZŁOŚĆ

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Email Drukuj PDF
Spis treści
Kalendarium - 2011r.
STYCZEŃ 2011r
LUTY 2011r
MARZEC 2011r.
KWIECIEŃ 2011r
MAJ 2011r.
CZERWIEC 2011r.
LIPIEC 2011r
SIERPIEŃ 2011r.
WRZESIEŃ 2011r
PAŹDZIERNIK 2011r.
LISTOPAD 2011r.
GRUDZIEŃ 2011r.
Wszystkie strony

 

CZERWIEC  2011r.   Fot. J. Waler


 

12.06.2011 r. -  Jubileusz 50 - lecia kapłaństwa ks. kanonika Tadeusza Strzelczyka.

W czerwcu 2011 roku przypada jubileusz 50-lecia pracy duszpasterskiej ks. kanonika Tadeusza  Strzelczyka, który z tego wspaniałego dorobku aż 33 lata spędził w Parafii Siemonia.

12 czerwca 2011 r. w Święto Zesłania Ducha Świętego odbyła się uroczysta msza dziękczynna z okazji  50 lat posługi kapłańskiej Dostojnego Jubilata, koncelebrowana przez ks. dr Mariusza Karasia, kanclerza Kurii Sosnowieckiej. Uroczystość uświetnił występ Śląskiego chóru Górniczego Polonia Harmonia, pod dyr. pani prof. Iwony Melson, niezwykle serdecznie przyjęty przez ks. kanonika Tadeusza Strzelczyka i  licznie uczestniczących w uroczystości parafian. Miło nam poinformować, że w gronie śpiewających  artystów - amatorów jest członek naszego Stowarzyszenia - pan Jacek Kłosiński. W imieniu Stowarzyszenia S-PTP najserdeczniejsze życzenia i podziękowania za współpracę złożyły panie Magdalena Wójcik  - prezes i Joanna Waler- skarbnik stowarzyszenia.

Więcej m.in. na temat kościoła parafialnego w Siemoni i jego duszpasterzy na przestrzeni wieków przeczytać można w zakładce:  Siemonia - rys historyczny/Dzieje parafii, Kościół Parafialny.

 

13.06.2011 r.  - Spotkanie w Urzędzie Gminy Bobrowniki z panem Arkadiuszem Ziembą Wójtem Gminy Bobrowniki.

W spotkaniu uczestniczyli: pani Zofia Krzykawska - wiceprezes S-PTP oraz pani Jolanta Tomaszowska i pan Leszek Fałek członkowie S-PTP.

Główne problemy omawiane podczas spotkania to:

- nadal występujące zawodnienia budynków mieszkańców ulicy Wolności w Siemoni i Sączowie,

- wyczyszczenie, pogłębienie i wyprofilowanie rowu po stronie zachodniej nasypu autostradowego w celu zlikwidowania zastoisk wodnych i grawitacyjnego spływu wód do rowu R-10,

-zadarnienie zboczy nasypu autostradowego,

-zorganizowanie spotkania z dyrektorem GDDKiA i Powiatowego Zarządu Dróg w celu ustalenia terminu i sposobu przeprowadzenia skutecznego odwodnienia okolic ulicy Wolności.

 

20.06.2011 r. - Dworek w Dobieszowicach – Spotkanie organizacji pozarządowych z panem Arkadiuszem Ziembą - Wójtem Gminy Bobrowniki i panią Małgorzatą Bednarek - Kierownikiem Referatu Rozwoju i Promocji.

Tematem spotkania było wspólne wypracowanie zasad skutecznej komunikacji na linii urząd-społeczność lokalna. Gmina Bobrowniki przystąpiła do konkursu „Super Samorząd” organizowanego przez Fundację im. Stefana Batorego Batorego i Stowarzyszenie Szkoła Liderów, który odbywa się w ramach akcji "Masz Głos, Masz Wybór". Celem konkursu jest budowanie dialogu mieszkańców z ich przedstawicielami w samorządzie lokalnym, integracja lokalnych wspólnot wokół rozwiązywania problemów gminy oraz skuteczniejszy przepływ informacji na poziomie lokalnym.

W spotkaniu uczestniczyli mieszkańcy, sołtysi, przedstawiciele organizacji pozarządowych z terenu gminy, pracownicy Urzędu Gminy oraz radni. Stowarzyszenie S-PTP reprezentował pan Jarzy Gadaczek - wiceprezes .

Głównym celem było przedstawienie „Efektywnego modelu komunikacji” i zebranie uwag mieszkańców na temat komunikacji na linii samorząd-mieszkańcy. Postulaty przedstawione na spotkaniu zostaną ujęte w ostatecznej wersji "Zasad komunikacji i współpracy".  Więcej ....

 

21.06.2011 r. - Posiedzenie Komisji Rozwoju, Infrastruktury i Środowiska z udziałem sołtysów i radnych poprzedniej kadencji.

W posiedzeniu komisji uczestniczyli także zaproszeni goście: pan Stanisław Paks - Przewodniczący Komisji Rozwoju i Infrastruktury Rady Powiatu Będzińskiego i pan Krzysztof Cichosz - Dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej w Bobrownikach.

Pan Arkadiusz Ziemba - Wójt Gminy Bobrowniki poinformował zebranych, że gmina nie wyraziła zgody na likwidację żadnego kursu autobusowego i że nadal trwają negocjacje w tej sprawie z KZK GOP i prezydentami: Bytomia i Piekar Śląskich. Pani Katarzyna Cofała - Przewodnicząca Komisji Rozwoju, Infrastruktury i Środowiska przekazała informację, że w sklepach wyłożone są listy protestacyjne przeciw likwidacji kursów autobusowych łączących gminę z Bytomiem oraz z Piekarami Śląskimi i że każdy mieszkaniec gminy może złożyć swój podpis. Zwróciła również uwagę, na konieczność pozyskania środków zewnętrznych niezbędnych do prawidłowego utrzymania rowów melioracyjnych i rowów przydrożnych.

Dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej stwierdził, że należy koniecznie rozwiązać problem likwidacji dzikich wysypisk śmieci, oraz w większym niż dotychczas stopniu przeprowadzić akcje edukacyjne mające na celu przygotowanie społeczeństwa do selektywnej zbiórki odpadów.

Zofia Krzykawska- wiceprezes stowarzyszenia S-PTP, stwierdziła, że likwidacja bezpośrednich połączeń autobusowych z okolicznymi miastami stanowić będzie zagrożenia dla najsłabszych grup społecznych ( młodzieży dojeżdżającej do szkół ponadgimnazjalnych i osób starszych dojeżdżających do szpitali i poradni specjalistycznych), szczególnie w miesiącach jesiennych i zimowych.

 

24.06.2011 r. - I Spotkanie integracyjne członków i sympatyków stowarzyszenia  S-PTP -  "PIKNIK ŚWIĘTOJAŃSKI".

Jednym z punktów spotkania był pokaz lotniczy modeli latających, który przygotował pan Adam Gwoźdź. Kolejną atrakcją była gra w kule (bule) zorganizowana przez pana Jacka Kłosińskiego. ( O historii gry i jej zasadach dowiesz się w : "Informacjach"/Różne). Przydał się również duży namiot przygotowany przez pana Tadeusza Kańtocha dla ochrony przed  deszczem. Dobra widoczność po, na szczęście,  przelotnych opadach deszczu sprzyjała obserwacji pięknych krajobrazów ze szczytu Góry Korzystnej. I tak podziwiać można było Zbiornik Świerklaniecki w promieniach zachodzącego słońca, Górę Buczynę w Rogoźniku, lasy sączowskie i ożarowickie. Niestety, piękno krajobrazu zostało zaburzone nasypami budowanej autostrady A1, przecinającej zlewnię Brynicy. Kwitnące i pachnące murawy kserotermiczne, tworzące barwne, pastelowe kwiatowe dywany, wieczorny śpiew ptaków dostarczyły niezapomnianych wrażeń.

Panowie Janusz Gwoźdź i Władysław Katolik przygotowali potrawy z grilla. Płonące ognisko, wspólne śpiewanie przy dźwiękach akordeonu i trąbki sprzyjało integracji i wspomnieniom. Miło nam było gościć pracowników Domu Kultury w Siemoni: kierownika - panią Bogusławę Katolik i panią Małgorzatę Trzcionkę – pracownika biblioteki. (Więcej w zakładce „Informacje”/Różne).

 

27.06.2011 r. - Spotkanie w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Katowicach zorganizowane przez pana Arkadiusza Ziembę – Wójta Gminy Bobrowniki.

W spotkaniu uczestniczyli - panie: Joanna Skórkiewicz-Dyszy (pełnomocnik pana Andrzeja Dyszego), Rożek Grażyna, Justyna Kardzia, Kusiak Zyta i pan Rabsztyn – mieszkańcy Bobrownik,  -  panie: Jolanta Tomaszowska, Krystyna Kotuła, pan Leszek Fałek (członkowie Stowarzyszenia S-PTP); pani Teresa Lazar – mieszkańcy Siemoni, -  pani Katarzyna Cofała – Przewodnicząca Komisji Rozwoju, Infrastruktury i Środowiska Rady Gminy Bobrowniki, Sołtys Siemoni,-  Zofia Krzykawska - wiceprezes Stowarzyszenia: SIEMONIA-PRZESZŁOŚĆ TERAŹNIEJSZOŚĆ PRZYSZŁOŚĆ.

Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad w Katowicach reprezentowali: - Zbigniew Szweda – Zastępca Dyrektora ds. Realizacji Inwestycji, - Wojciech Żurek – Kierownik projektu, - Zygmunt Chłopecki - Inżynier Rezydent- Jadwiga Owsiak- Inspektor nadzoru inwestorskiego.

Celem spotkania było wyjaśnienie przyczyn, innych niż pogodowe, zalań i podtopień na ulicy Wolności w Siemoni i Sączowie, zwrot kosztów związanych z dewastacją prywatnych posesji i zniszczenia materiałów budowlanych w Bobrownikach, poszerzenia drogi dojazdowej do posesji znajdujących się na pograniczu Sączowa i Siemoni.

Przedstawiciele Gminy Bobrowniki bardzo liczyli na spotkanie z dyrektorem GDDKiA panią Ewą Tomala-Borucką, ponieważ dotychczasowe starania mieszkańców i władz samorządowych o naprawienie szkód i wyeliminowanie przyczyn zagrożeń dla zdrowia i życia mieszkańców nie przyniosły oczekiwanych rezultatów.  Niestety, ani Dyrektor spotkała się tylko z panem Wójtem, nie przyszła na spotkanie z  przedstawicielami mieszkańców, Rady Gminy i Stowarzyszenia.

Wymienione wyżej osoby, reprezentujące GDDKiA i nadzór inwestorski kolejny raz nie udzieliły odpowiedzi na pytania zadane przez wiceprezesa S-PTP panią Zofię Krzykawską  - a mianowicie:

1. Jakie są wyniki monitoringu prowadzonego na etapie budowy w sferach: społecznej (stan budynków, podtopienia, zalania), środowiskowej (poziom wód, fauna, zapylenie)?

2. W jaki sposób będą zabezpieczone skarpy nasypów przed pyleniem i osuwiskami?

3. Jakie zabezpieczenia przed nadmiernymi opadami zostały wykonane po zalaniach w ubiegłym roku?

4. Dlaczego rowy nie są wzmocnione kostka ażurową tak jak zalecono w raporcie środowiskowym?

5. Zgodnie z raportem środowiskowym miały być udrożnione rowy melioracyjne, aby można odprowadzić wody opadowe z pasa autostrady, dlaczego dotąd tego nie zrobiono?

6. W jakim terminie zostaną wykonane prace hydrotechniczne zabezpieczające mieszkańców sąsiadujących z budowanym pasem autostrady?

7. Jakie są wyniki monitoringu zwierciadła piezometrycznego od stanu „ 0” do chwili obecnej.?

8. Minimalizowanie skutków degradacji środowiska – zadarnienia skarp nasypów – kiedy? (pochłanianie pyłów, ograniczanie szybkości spływu wód)

9. Jak zostaną zrekompensowane szkody mieszkańców poniesione podczas zalania w maju 2010 r ?

Należy podkreślić staranne przygotowanie mieszkańców do spotkania, głosy prezentowane w dyskusji były przemyślane, przygotowane na piśmie, uzasadnione stosownymi dokumentami. Pan Leszek Fałek poprosił o prezentację materiału dokumentującego pęknięcie wałów zbiornika i zalania mieszkańców. Uczestnicy spotkania obejrzeli ten materiał na laptopie, przyniesionym przez pana dyrektora. Pomimo tak starannego przygotowania mieszkańcy Gminy Bobrowniki nie otrzymali żadnych konkretnych odpowiedzi.

W związku z zaistniałą sytuacją pytania zostaną ponownie skierowane do GDDKiA na piśmie i na kolejnym spotkaniu, które pan wójt zorganizuje na terenie Gminy Bobrowniki mają być udzielone odpowiedzi i podjęte działania zmierzające do rozwiązania zaistniałych problemów w związku z realizowaną budową autostrady A1.

Mieszkańcy zwrócili uwagę uczestników spotkania na następujące zagadnienia:

1. Uwagi do realizowanego przedsięwzięcia o znaczącym oddziaływaniu na środowisko mogą być wnoszone na każdym etapie jego realizacji w celu eliminowania przyczyn zagrożeń dla zdrowia i życia ludzi oraz zagrożeń dla środowiska przyrodniczego.

2. Wnioski z monitoringu prowadzonego przez nadzór inwestorski i nadzór budowlany oraz wnioski zgłaszane przez mieszkańców stanowią podstawę do wniesienia korekt do planów, które nie uwzględniają uwarunkowań środowiskowych szczególnie w warunkach ekstremalnych.

3. Ubezpieczenia dotyczą skutków, a nie przyczyn.

Tak przedstawia się sytuacja w Siemoni przy budowanej autostradzie  w dniu 1 lipca 2011r.  (Zdjęcia wykonał i udostępnił  pan L. Fałek)


30.06.2011 r. - SESJA RADY GMINY BOBROWNIKI

Porządek obrad i relację z przebiegu sesji zobacz na stronie http://www.bobrowniki.tv/relacje/9-sesja/

W obradach IX Sesji uczestniczył członek stowarzyszenia S-PTP -  pan Leszek Fałek, który w sprawach różnych zwrócił się do pana Wójta Gminy Bobrowniki z prośbą  o przekazanie informacji na temat rozmów prowadzonych z panią Ewą Tomala-Borucką - Dyrektorem GDDKiA  w dniu 27.06.2011 r. Udzielając odpowiedzi Pan Wójt poinformował uczestników sesji, że rozmowy dotyczyły rozwiązania problemu opłat za oświetlenie autostrady A1 z budżetu gminy.

 

30.06.2011 r. -  Konsultacje społeczne na temat "Rozwoju systemu transportu województwa śląskiego"

Pani Zofia Krzykawska - wiceprezes, w imieniu stowarzyszenia S-PTP wystosowała pismo do Urzędu Marszałkowskiego - Wydział Planowania Strategicznego i Przestrzennego, w którym proponuje uwzględnienie wniosków stowarzyszenia, dotyczących rozwoju systemu transportu województwa śląskiego, mającego znaczący wpływ na życie mieszkańców miast a przede wszystkim małych miasteczek i wsi.

 

 



Poprawiony: niedziela, 09 lutego 2014 17:29